Politika

Eldar Čomor: Digitalizacija i veća povezanost s građanima su ključ razvoja Hadžića

Eldar Čomor kandidat je stranke Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika Općine Hadžići na predstojećim lokalnim izborima.

eldar čomor za načelnika općine hadžići
FOTO: FACEBOOK / ELDAR ČOMOR

U intervjuu za portal Bosnainfo govorio je o problemima u općini, kako ih planira riješiti ako bude izabran za načelnika, o planovima i ciljevima za budućnost.

Dodajmo da smo gotovi ista pitanja poslali i drugim kandidatima, te ćemo i njihove odgovore objavljivati, redom, kako budu pristizali.

Pročitajte još

Gospodine Čomor, Vi ste u utrci za poziciju načelnika, zašto ste se opredijelili za kandidaturu?

ČOMOR: Za kandidaturu sam se odlučio na zahtjev stotina građana Općine Hadžići, jer vjerujem da mogu zajedno sa građanima i općinskim vijećnicima postići dodatni razvoj i napredak naše lokalne zajednice. Imamo izuzetno dobre i jake temelje i zbog toga ova nova i mlađa generacija mora raditi još jače i još bolje. Urađeni su mnogi veliki infrastrukturni projekti, tako da će naš posao biti lakši. Hadžići će realizacijom programa Vizija 4+ postati još ljepši i još bolji. Profesionalno iskustvo, znanje i sve ono što sam prošao u proteklom periodu su osnove koje će biti korištene za realizaciju novih projekata u skladu sa zahtjevima vremena, novih tehnika i tehnologija.  

Zašto građani trebaju da Vam ukažu povjerenje, šta smatrate da možete ponuditi bolje i drugačije?

ČOMOR: Građani su mi do sada ukazivali svoje povjerenje više puta i nikada ih nisam iznevjerio. Svaki put sam dobijao veće povjerenje. Svakodnevno sam u komunikaciji sa građanima. Nisam neko ko im dolazi samo pred izbore, niti neko ko se sjetio da se tek sad trebam susretati s građanima. Ta komunikacija je dugogogodišnja i direktna, što će se svakako nastaviti, a biće unaprijeđena i tako što će građani putem modernih aplikacija biti u mogućnosti da nam lično ukažu na eventualne propuste općinske administracije, kao i da predlože rješavanje određenih problema i projekata iz naselja u kojima žive. Oni koji ne koriste moderne tehnologije i aplikacije će to činiti putem ureda Mjesnih zajednica koje namjeravam direktno povezati sa Službom za razvoj i investicije, kako bi se i na taj način pojačala uloga Mjesne zajednice i povećala komunikacija građana i administracije.

Kada hodate svojom lokalnom zajednicom, šta smatrate da je neophodno, a niko od načelnika dosad nije realizovao?

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

ČOMOR: Uspostavljanje posebnih šaltera za privredu i investitore, digitalizacija uprave, uspostava servisa za privrednike, te uspostava ureda za razvoj, planiranje i projektovanje, kao i posebne kancelarije za izradu projekata i aplikacija za fondove EU. Uvođenje posebnog službenika za privredu i izrada vodiča za investitore koji će sadržavati sveobuhvatne informacije, te omogućiti osnivanje preduzeća i obrta putem aplikacije. Izradit ćemo općinsku platformu za brzo uvezivanje poslodavaca i tražioca posla RADI.BA, kao i brzo uvezivanje kooperanata. Potrebno je stvoriti uslove i ambijent za izgradnju hotela. Funkcionalan i ekonomski isplativ bazen u Hadžićima, kao i sportski centri u Pazariću i Tarčinu su neophodni. Izgradnja trga u Hadžićima i Tarčinu. Jedan od većih projekata je izgradnja isključne i priključne trake kod TRZ Hadžići.

Da li razgovarate sa građanima, na šta se najviše žale i smatraju da treba Općina da riješi?

ČOMOR: Naravno, kao što sam već rekao, redovno razgovaram sa građanima. Moj Program razvoja Općine Hadžići za naredni preiod je baziran isključivo na bazi tih razgovora i informacija koje sam dobio u komunikaciji sa privrednicima, mladima, roditeljima, raznim sportskim i kulturnim organizacijama, kao i kolegama iz sistema osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Najčešće primjedbe uključuju probleme sa nedostatkom prostora za parking vozila u urbanim sredinama, kao i nedostatak prostora za vrtiće za djecu u Tarčinu i Pazariću, na čemu ćemo aktivno raditi. Poseban zahtjev je da se pokuša povećati nivo komunikacije između administracije i građana, te ćemo u tom smislu u narednom periodu raditi na dva projekta jačanja komunikacije. Prvi će biti uspostavljanje Dispečerskog centra za praćenje zimskog i ljetnog održavanja puteva s ciljem ostvarenja bolje komunikacije, blagovremenih prijava i otklanjanja nedostataka, a drugi projekat je izrada aplikacije za prijave i brze evidencije kvarova, te brzo i efikasno otklanjanje svih prijavljenih kvarova na teritoriji Općine Hadžići (aplikacija CITY FIX HADŽIĆI). Kroz ovu aplikaciju građani će imati priliku informisati se  o nadležnostima općine i viših nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini.

Da li lokalnim zajednicama nedostaju radne akcije da se građani više druže, ali i učine svoje okruženje ljepšim, ali i da se kolektivno osvijestimo da svako krene od sebe i učini djelić da je okolina ljepša, imate li takve projekte u planu?

ČOMOR: Radne akcije i zajednički projekti su uvijek bili važan dio jačanja zajednice. Toga je bilo i do sada na raznim mjestima, te se i na taj način ubrzavalo rješavanje određenih projekata iz oblasti izgradnje kraćih saobraćajnica, čišćenja izletišta, potoka i manjih deponija. Uglavnom su to bili projekti čišćenja i zaštite okoliša.

Naravno da će se nastaviti sa ovom praksom gdje god se građani organiziraju i na taj način žele dati svoj doprinos i ubrzati proces stvaranja ljepšeg i boljeg izgleda naše lokalne zajednice. Općina će biti partner svim formalnim i neformalnim grupama i organizacijama koje i dalje žele da njeguju tradiciju druženja i razvoja odgovornosti i samoodgovornosti pojedinaca i grupa.