Ekonomija

Ekonomsko državljanstvo doprinijelo bi razvoju i omogućilo nove investicije

Crna Gora ima značajne investicione potencijale, naročito u turizmu, poljoprivredi i obnovljivim izvorima energije, poručila je Snežana Đurović, direktorica Agencije za investicije (MIA), na panelu o Crnoj Gori kao investicionoj destinaciji.

FOTO: ILUSTRACIJA/GOPIXA
FOTO: ILUSTRACIJA/GOPIXA

Učesnici su ocijenili da je program ekonomskog državljanstva bio uspješan, donio brojne benefite i milijardu eura investicija, uz stroge kontrole i međunarodne standarde.

U okviru programa konferencije The Red Conference, održava se panel diskusija na temu „Crna Gora kao investiciona destinacija – Prilike i izazovi“.

Snežana Đurović, direktorka Agencije za investicije (MIA) je rekla da je Crna Gora investiciona destinacija, da raspolaže brojnim potencijalima, posebno kada je u pitanju jačanje turistickih kapaciteta, održiva poljoprivreda i obnovljivi izvori energije.

“Cilj je da idenitifikujemo biznis barijere i da ih u saradnji sa ekspertima otklonimo. Svaki ozbiljni kapital trazi političku stabilnost i to je važno”, rekla je Đurović.Ona je istakla da je ekonomsko drzavljanstvo donijelo brojne benefite i da je to važno znati.

“Mi ćemo izaci s podacima kada se kompletan program završi. Bio je vrlo koristan za razvoj sjevera. Kvalitet aplikanata je bio vrlo pozitivan bez ijedne mrlje i to je doprinijelo da ovaj program uopste ne bude kompromitivan”, rekla je Đurović.

Sneđana Đurović je rekla da je Agencija u obavezi da vodi registar stranih investicija i investitora.

“Analitika do koje dolazimo omogućava nam da dalje razrađujemo planove za razvoj investicionih projekata. Sve to vodi ka izradi interaktivne mape investicionih potencijala Crne Gore. Mislim da se mnogo toga dešava, ali ponekad to možda ne komuniciramo dovoljno jasno prema javnosti. Trenutno imamo ozbiljnu Vladu, koja snažno ulaže u ekonomski razvoj i vrlo je blagonaklona prema investicijama”, rekla je Đurović, prenosi RTV Crne Gore.

Kako je navela, investitori od Crne Gore očekuju pravnu sigurnost i političku stabilnost. “Registri koje vodimo pomoći će nam za dobru analizu i izradu uspješnih strategija”, rekla je Đurović.

Đurović je takođe rekla da moramo razmišljati o nekim programima koji će ponuditi mladim visokokvalifikovanim kadrovima dobre prilike.

“Posebno na sjeveru. Da ljudi tamo ostanu i iskoriste sve potencijale tog dijela Crne Gore. Svjesni smo ishoda popisa i promijena demografske strukture. Zaista mislim da su nam potrebne održive i dobre strategije, koje privlače investitore”, smatra Đurović.

Bojan Bugarin, suosnivač i izvršni direktor TrustRock Consulting Network-a, istakao je neko ko je učestvovao u praktičnoj primjeni ekonomskog državljanstva, smatra da su njegovi benefiti brojni.

“Najviše investicija je bilo kada su u pitanju nekretnine, radi se o Lustici, Porto Novi, Porto Montenegro. Manje od hiljadu aplikacija je prošlo, ali oko 100 nije. Imamo rigorozne i vrlo relevantne međunarodne standarde. Ukupan iznos investicija, kada sveobuhvatno pogledamo, bio je preko milijardu eura”, rekao je Božović.

Podsjetio je da su, kada je program ekonomskog državljanstva pokrenut 2019. godine, imali zeleno svjetlo ne samo od Evropske komisije, već i podršku tadašnje njemačke kancelarke Angele Merkel.

“Imali smo cilj oko 2.000 aplikacija, ali bilo ih je oko 1.000. Mislim da nismo iskoristili sve potencijale. Prema Evropskoj komisiji mozda nije sve dovoljno iskomunicirano jer je tamo bilo određene zabrinutosti. Medjutim, monitoring i kontrole su bili izuzetni. Mozda je i agresija na Ukrajinu 2022g doprinijela tome”, smatra Božović.

On je rekao da bi možda trebalo da se pripremi detaljna analiza i da se predoči Evropskoj komisiji da se sve demistifikuje i prikaže da se radi o dobrom, kredibilnom i uspjesnom programu, i da se vidi ko su ti ljudi.

“Po mom iskustvu tu ima sjajnih ljudi. Sjajnih investitora, menadžera, naučnika, eksperata”, rekao je Božović.

Bugarin je rekao da su sve provjere dobrodošle u saradnji sa Evropskom komisijom.

“Program ekonomskog drzavljanstva je sjajna investiciona i razvojna šansa za Crnu Goru samo sve treba adekvatno iskomunicirati sa Evropskom komisijom. Mislim da sve može da ide u dobrom, razvojnom pravcu za Crnu Goru”, rekao je Božović.

Uroš Grujić, stariji direktor i rukovodilac odeljenja za kapitalne investicije za Jugoistočnu Evropu u kompaniji CBRE kaže da privlačenje investicija nije nimalo lak zadatak u nađem regionu.

“Ipak to uspijevamo. Često je kompleksan zadatak pred nama, ali rezultati postoje”, rekao je Grujić.

Filip Radojević, savjetnik za klijente u Henley & Partners kaže da je Crna Gora privlačna destinacija, a kada je ekonomsko državljanstvo u pitanju, Crna Gora ima ogroman broj aplikanata iz različitih djelova svijeta.

“Veliki broj aplikanata je, važno je navesti, iz SAD i Južne Afrike”, rekao je Radojević.

Na panelu su govorili istaknuti stručnjaci iz oblasti investicija i ekonomije: Bojan Bugarin, suosnivač i izvršni direktor TrustRock Consulting Network-a, Snežana Đurović, direktorka Montenegrin Investment Agency, Uroš Grujić stariji direktor i rukovodilac odeljenja za kapitalne investicije za Jugoistočnu Evropu u kompaniji CBRE i Filip Radojević, savjetnik za klijente u Henley & Partners

Program za sticanje crnogorskog državljanstva putem ulaganja

Program za sticanje crnogorskog državljanstva putem ulaganja zvanično je trajao od 1. januara 2019. godine, sa izmjenama do 31. decembra 2022.

Prvobitni zahtjevi programa podrazumijevali su 250.000 eura ili investiciju od 450.000 eura u projekat za razvoj nekretnina, uz dodatnih 100.000 eura uloženih u fond za razvoj jedinica lokalne samouprave. Od produženja programa 1. januara 2022. godine, uveden je dodatni doprinos od 100.000 eura za Inovacioni fond Crne Gore.

Finansijski uticaj programa iznosi oko 500 miliona eura, uključujući ulaganje u razvojne projekte, donacije u dva odvojena fonda namijenjena za razvoj zemlje u različitim sferama, kao i naknade za administrativnu obradu. Podneseno je ukupno 1113 applikacija. Realizuju se renomirani hotelski brendovi kao što su Intercontinental, SIRO, Pullman, Radisson, Swissotel i slično.Program je činio 25% rasta BDP-a u Crnoj Gori u 2022.

Primarna zanimanja aplikanata su vlasnici preduzeća, preduzetnici, finansijski stručnjaci, IT stručnjaci i specijalisti iz različitih oblasti, poput doktora medicine. Prvih pet zemalja iz kojih dolaze aplikanti su Rusija, SAD, Kina, Južna Afrika i Bliski istok. Neki od najpoznatijih svjetskih IT stručnjaka (kao što su najviši rukovodioci Google-a), prijavili su se za crnogorski program sticanja državljanstva putem ulaganja i postali državljani Crne Gore. Takvi pojedinci predstavljaju ljude koje bi svako poželio da ima kao državljane i sunarodnike.