“Kantonalno vijeće Stranke za Bosnu i Hercegovinu Sarajevo organizovalo je javnu tribinu pod nazivom “Sigurnosna situacija u Kantonu Sarajevo”. Kroz četiri ključne tematske segmente, prisutni su imali priliku čuti stručne analize i mišljenja istaknutih predavača. O uzrocima kriminaliteta, posljedicama koje osjećamo, strategijama prevencije i konkretnim prijedlozima za unapređenje sigurnosne situacije govorili su prof. dr. Nedžad Korajlić, Ismet Dahić i dr. Emir Efendić.
Domaćin tribine i predsjednik Kantonalnog vijeća SBiH Sarajevo Almir Bečarević kazao je kako je neophodno da se pojasni sigurnosna situacija u Kantonu Sarajevu, a koju svi vidimo i živimo.
“Sve počinje od onoga što se dešava na ulici, od reonskih policajaca koji su bili prisutni u bivšem sistemu, a kojih sada nema. Građani tu stiču sigurnost i povjerenje i oni moraju uvijek biti na usluzi građanima KS, kazao je Bečarević.
Dr. Emir Efendić kazao je da je sigurnost u Kantonu Sarajevo već duži vremenski period narušena.
– Krivična djela koja su se u posljednje vrijeme desila u Kantonu Sarajevo izazvalo je nesigurnost i opravdanu sumnju u rad sigurnosnog aparata. Ukoliko želimo poboljšati i popraviti sigurnost u KS moramo djelovati kroz tri pravca. Prvi pravac je multidisciplinarni pristup prevenciji kriminaliteta, zatim reorganizacija i transformacija rada policije i posljednji je instaliranje savremene tehnike i opreme za nadzor i prevenciju sigurnosti, kazao je Efendić.
Naglasio je da policija u Kantonu Sarajevo djeluje tek nakon posljedice i izvršenja krivičnog djela.
– Evidentan je i dizbalans kriminalističke i uniformisane policije. Tek 20% od ukupnog personala u KS je u kriminalističkoj policiji, dok je 80% uniformisane policije koji trebaju da se bave prevencijom kriminaliteta, sprečavanjem kriminaliteta, održavanje javnog reda i mira i kontrolom saobraćaja. Uniformisana policija u Kantonu Sarajevo pribjegava kontroli saobraćaja, a zanemaruje osnovnu ulogu a to je zaštita života i imovine građana. Zbog navedenog neophodno je povećati broj kriminalističke policije kako bi se djelovalo prevrntivno i represivno, kazao je Efendić..
Za kraj je naglasio kako je neophodno instaliranje tehnike i opreme za videonadzor, gdje će se sa jednog mjesta moći pratiti cjelokupna situacija, te pravovremeno i blagovremeno reagovati na svaki faktor ugrožavanja sigurnost.
Profesor dr Nedžad Korajlić kazao je da moramo tragati za uzrocima kriminalitetima, težiti nultoj toleranciji prema kriminalitetu i devijacijama, te ih kroz različite mjere rješavati na različitim nivoima vlasti.
– U Njemačkoj procenat otkrivenosti kriminaliteta iznosi 25-30%, ali građani imaju povjerenja u policiju. Kada gledamo stanje kriminaliteta i procenat vidimo da je kod nas svake godine bolji procenat otkrivenosti i to 70-82%, ali to se radi tzv friziranjem. Nama je potreban stvarni uzrok i stvarno stanje kriminaliteta. Nemojmo zbog toga “skidati nekome glavu” jer se ljudi boje za svoju poziciju, znajući da će zbog toga biti smijenjeni. Moramo gledati istini u oči, kazao je profesor Korajlić.
Na tribini se obratio i Ismet Dahić, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, koji je za vrijeme rata u BiH bio je na čelu policijskih jedinica stavljenih u funkciju odbrane grada Sarajeva.
Dahić je uporedio zakone u regionu kazavši da je vozač iz Sarajeva dobio zatvorsku kaznu u trajanju od 15 dana i zabranu ulaska u državu, jer se nije zaustavio u Budvi na znak policije.
– Šta se dešava sa našim drumskim razbojnicima? Sud je izrekao kaznu od 15.000 KM kazni. Sud je aktivni posmatrač i čekaju rješenje. Zašto novčana kazna koja je izrečena ne bude zamijenjena kaznom zatvora? Nema sistema, nema pravila ponašanja i načina kako doći do rješenja. Svi se žale na probleme a naučnika i eksperata preko glave. Rješenje treba da krene iz institucija. Politika sve ovo radi. Što se vi ne dogovorite?Jel vi mislite da mi ne znamo šta dešava u Bosni? Jel vi mislite da ne znamo da je Čović izveo specijalnu jedinicu onog dana kada su migranti trebali doći u Mostar. Kakva je to poruka? To se trebaju zapitati političari a ne komesar policije. Ne može niko biti jači od policije i ne može se policija plašiti nikoga. Ne mogu kriminalci dominirati iznad policije, oštro je poručio Dahić.
Kao primjer Dahić je naveo akciju “Zujevina” u kojoj je cijela jedinica smijenjena, jer su uhapsili nečije pulene.
– Moramo imati šefove i vođe koji su odvažni i nemaju političkog uticaja Nemojte da nam padaju najbolji policijski eksperti na osnovu nezavisnih odbora, koji su zavisni od određene političke partije koja ih imenuje i postavlja na tu funkciju, zaključio je Dahić, a navodi se u saopštenju stranke.