Sve izraženije nesuglasice na trgovinskom planu i s tim povezani rizici po gospodarski rast utječu na izglede za financijsku stabilnost, rekao je u srijedu potpredsjednik ECB-a Luis de Guindos sažimajući nalaze polugodišnjeg izvještaja centralne banke o finansijskoj stabilnosti.
Rizik od pada gospodarstva se povećao, pri čemu su posebno tržišta dionica “i dalje osjetljiva na iznenadne i oštre prilagodbe”, posebno s obzirom na promjenjivu trgovinsku politiku američkog predsjednika Donalda Trumpa, primijetila je središnja banka eurozone.
– Od predsjedničkih izbora u SAD-u 2024. godine nesigurnost je dodatno porasla budući da je nova američka vlada promijenila smjer u nekoliko političkih područja, navodi se u izvještaju o finansijskoj stabilnosti.
Trgovinska ograničenja i povećanje carina vjerojatno će djelovati poput utega, prije svega za izvozno orijentirana poduzeća u Europi. Bude li to dovelo do otpuštanja, ECB vjeruje da bi se rizik mogao povećati za banke u eurozoni kao i tvrtke koje pružaju financijske usluge ali nemaju bankarsku licencu, jer bi zajmoprimci mogli imati problema s otplatom svojih dugova.
Enormne milijarde koje Evropa planira uložiti u svoju obranu također nisu bez rizika, mišljenja su u centralnoj banci eurozone.
A dok takva ulaganja imaju potencijal za poticanje gospodarskog rasta, veća potrošnja za obranu, uz druge strukturne izazove poput klimatskih promjena, digitalizacije i starenja stanovništva, “mogla bi dodatno pogoršati već napetu fiskalnu situaciju kod nekih vlada u eurozoni”, upozorio je ECB.