Đurić je, obraćajući se na ceremoniji otvaranja zasjedanja Parlamentarne skupštine NATO koja se održava u Daytonu, u američkoj državi Ohio, upozorio da bilo kakav pokušaj centralizacije BiH naročito ako se on sprovodi mimo volje entiteta – nije samo pravno upitan, već da je i potencijalno destabilizujući.
„Postoje oni u Evropi koji se zalažu za unitarnu Bosnu, često pod plaštom stvaranja ‘funkcionalnije države’. Da budem iskren: to je katastrofa koja čeka da se dogodi. Bosna i Hercegovina nije monoetnička država. Jedini održivi put naprijed jeste onaj koji poštuje njenu jedinstvenu strukturu i autonomiju njenih konstitutivnih naroda. Sve drugo rizikuje da poništi mir koji je Dejton donio“, rekao je Đurić.
On je istakao da će “Srbija uvijek biti pouzdan i odan partner u očuvanju mira, protiveći se i separatizmu i prisilnoj centralizaciji”.
Situacija u Bosni i Hercegovini će, kako je upozorio, ostati kompleksna sve dok se na nju gleda crno-bijelo, jer ne postoji jedan heroj ili jedan krivac, već postoje ljudi, sjećanja, bol i potreba za međusobnim poštovanjem.
„Ako smo zaista posvećeni putu ka budućnosti, naša je odgovornost da ne produbljujemo podjele niti oživljavamo stare sukobe, već da pronađemo put naprijed – ka međusobnom razumevanju, trajnom miru i zajedničkom ekonomskom razvoju koji će koristiti svim zajednicama“, poručio je Đurić.
Prema njegovim riječima, za “Republiku Srbiju Dejtonski sporazum ostaje živ i obavezujući pravni okvir – sporazum koji garantuje ustavni poredak i ravnopravnost tri konstitutivna naroda i dva entiteta u Bosni i Hercegovini, i mi i dalje čvrsto stojimo iza njega jer smo uvjereni da se trajna stabilnost može izgraditi samo na temeljima zajedničke budućnosti”.
Srbija, kako je dodao, u potpunosti podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ali se isto tako zalaže za očuvanje ustavnih nadležnosti RS, onako kako su garantovane Dejtonskim sporazumom.
Ministar Đurić je istakao “da smo svjedoci zabrinjavajućih pokušaja revizije Dejtonskog sporazuma, i to ne putem demokratskog konsenzusa ili inkluzivnog dijaloga, već kroz nametnute odluke i pokušaje prisilne centralizacije Bosne i Hercegovine, čime se podrivaju i njena ustavna struktura i slovo originalnog sporazuma”.
„Ovdje smo danas da oilježimo godišnjicu Dejtonskog sporazuma, ali i da ponovo potvrdimo našu posvećenost njegovim principima. Ako želimo prosperitet, moramo odbaciti iluziju da se on može postići odvojeno, ili kroz reviziju ravnoteže koju je Dejton pažljivo uspostavio.
Srbija ostaje čvrsta na tom putu. Posvećeni smo budućnosti u kojoj Balkan nije zona tenzija, već prostor mogućnosti – zasnovan na kompromisu, međusobnom poštovanju i iskrenoj posvećenosti zajedničkom napretku“, rekao je ministar Đurić.
Srbija je, kako je objasnio, danas država koja se ubrzano razvija i nastoji da postane punopravna članica Evropske unije, a na tom putu posvećena je regionalnoj saradnji, jer na Balkanu su u međuvremenu odrasle nove generacije mladih koji ne vjeruju u granice i kontrolne tačke kao jedini način za dokazivanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta.