BiH

Druže Tito, mi smo ti se zakleli, al' smo s tvoga puta davno maknuli

Policijska uprava Mrkonjić-Grad zabranila je skup koji je Savez antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata u Bosni i Hercegovini (SABNORBiH) organizovao u ovom gradu u subotu, 25. novembra, povodom Dana državnosti BiH.

FOTO: MAHIR SIJAMIJA/RFE/RL
FOTO: MAHIR SIJAMIJA/RFE/RL

Zabranjen je i najavljeni javni skup u organizaciji Opštinske boračke organizacije Mrkonjić-Grad koji je trebao biti održan istog dana.

– Imajući u vidu da je isti dan na istom mjestu najavljen skup SABNOR-a BiH i Opštinske boračke organizacije Mrkonjić-Grad, cijenimo da zbog okupljanja većeg broja učesnika i posjetilaca najavljenih skupova, organizovanih od organizacija koje imaju različita programska opredjeljenja, postoji stvarna opasnost da bi njihovim održavanjem bila ugrožena bezbjednost ljudi i imovine i da bi došlo do ozbiljne opasnosti od nasilja ili narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, stoji u njihovom saopštenju.

Šta nam govori ova zabrana? Da bezbjednosne službe nisu u stanju uraditi posao za koji primaju platu? Da se ne mogu izboriti s obilježavanjem praznika, šta bi tek bilo da su u pitanju masovni protesti?… Ili je, ipak, u pitanju samo još jedna politička manipulacija? Pokazivanje mišića da država nije u istorijskim granicama, nego da su granice između 49 i 51 posto?

Sindrom zabrinutih građana

Pogotovo u istorijskom danu i istorijskom gradu.

O ovoj temi analitičarka Tanja Topić ističe za Bosnainfo da je u ovoj najnovijoj političkoj sagi oko zabrane proslave obilježavanja Dana državnosti zanimljivo da su one održavane ranijih godina i da to nikome nije smetalo.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RINGIER

“Odjednom se pojavio sindrom zabrinutih građana i udruženja koji je ozbiljno zabrinuo MUP RS-a, koji po ko zna koji put ističe kako ne može dijelu sopstvenih građana pružiti zaštitu, pa mu je bezbolnija varijanta, skrivajući se iza građana, obezbijediti podršku mainstream politici i time se javno deklarisati kao njena produžena ruka.

Odluka o zabrani je isključivo politička i sadrži jačanje distance prema državi i svim zajedničkim obilježjima, negirajući ih kao da nikada nisu postojala. Prikazivanje državnosti BiH ozbiljna je ugroza za dominantnu političku matricu”, jasna je Topić.

Pročitajte još

S druge strane, Edvin Kanka Ćudić, predsjednik Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, cijeni da nije iznenađujuće što Dan državnosti postaje problem za Republiku Srpsku. Koliko nam je ostalo od onog i, i, i?

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA/BOSNAINFO
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA/BOSNAINFO

“Znamo kakve su političke prilike u tom entitetu. Praznici su nam podijeljeni po entitetskoj liniji, a državni uglavnom bivaju ispoštovani u Federaciji BiH ili dijelu tog entiteta. Postajemo država u kojoj ne samo da nije preporučljivo slaviti državne datume nego se oni i zabranjuju.

Dokaz o podijeljenosti našeg društva

Kakav to može imati uticaj na društvo? Naročito na sve one neistomišljenike koji žive u Republici Srpskoj. Zašto nas onda čude napadi na povratnike, slavljenje ratnih zločinaca kao heroja i sl? Ovo je samo još jedan dokaz o podijeljenosti našeg društva. Rezultat aktuelnih politika na kojim ista lica već godinama profitiraju“, napominje Ćudić za Bosnainfo.

I Savez antifašista i boraca Narodnooslobodilačkog rata (SABNOR) BiH oglasio se u petak i pozvao državne organe da po hitnom postupku održe sjednice na kojima će se raspravljati o, kako su naveli, fašizaciji bosanskohercegovačkog društva i državnom odgovoru na te pojave.

Još prije petnaestak dana predsjednik tog entiteta nagovijestio je ovakvu mogućnost pišući s nevjerojatnim omalovažavanjem o ovom značajnom povijesnom događaju, ali i vrijeđajući sve one koji poštuju povijesne činjenice ove zemlje (…) Istovremeno, valja reći da je onaj koji zabranjuje obilježavanje antifašističkog naslijeđa ove zemlje sam tim činom izabrao drugu stranu i sebe svrstao na stranu fašizma, navodi se u saopštenju SABNOR-a BiH.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Da podsjetimo, 25. novembra 1943. godine, na Prvom zasjedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) u oslobođenom Mrkonjić-Gradu usvojena je Rezolucija kojom su udareni temelji modernoj državi Bosni i Hercegovini te joj je vraćena stoljetna državnost koju je izgubila padom pod okupaciju Osmanskog carstva 1463. godine pogubljenjem njenog posljednjeg kralja Stjepana Tomaševića.

Izražena je odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih Srba, Muslimana i Hrvata.