Svijet

Dramatičan govor šefa FED-a: "Ovo je drugačije od svega što smo ikad vidjeli"

Predsjednik Donald Trump uveo je velike promjene u politici, uključujući carine kakve nisu viđene u suvremenoj povijesti, čime je Federalne rezerve doveo u neistraženo područje, izjavio je predsjednik FED-a Jerome Powell.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

“Ovo su vrlo temeljite promjene politike”, rekao je Powell na događaju u organizaciji Ekonomskog kluba Chicaga. “Ne postoji moderno iskustvo na koje bismo se mogli osloniti.”

Powell je istaknuo kako je razina dosad najavljenih carinskih povećanja znatno viša od očekivanog te da bi dugotrajna neizvjesnost oko carina mogla nanijeti trajne posljedice gospodarstvu. Trumpove carine usmjerile su gospodarstvo prema slabijem rastu, većoj nezaposlenosti i ubrzanoj inflaciji, sve istodobno, a FED se suočava sa situacijom kakvu nije vidio gotovo pola stoljeća.

“Možda ćemo se naći u izazovnoj situaciji u kojoj će naši ciljevi dvostrukog mandata biti u međusobnoj napetosti”, rekao je Powell.

Američke su dionice padale dok je Powell govorio: Dow je pao za 700 bodova, odnosno 1,7 %. Širi indeks S&P 500 skliznuo je za 2,5 %, a tehnološki Nasdaq Composite pao je za 3,5 %.FED je zadužen za promicanje pune zaposlenosti i održavanje stabilne inflacije, no Trumpove carine ugrožavaju oba ta cilja. Ipak, prema najnovijim podacima, američko gospodarstvo zasad je u solidnom stanju, piše CNN.

Powell je rekao da je najbolji potez FED-a trenutačno čekati dok podaci jasno ne pokažu kako gospodarstvo reagira na Trumpovu politiku.

“Jerome Powell upravo je postavio jasna pravila Trumpu”

Prema većini ekonomista, samo je pitanje vremena kada će Trumpove carine dodatno potaknuti inflaciju, povećati nezaposlenost i usporiti gospodarski rast, osobito ako se ponovno uvedu velike “recipročne” carine koje su nakratko bile na snazi 9. travnja. Trump je to povijesno povećanje uvoznih poreza odgodio do srpnja.

Trump je dosad uveo 25 % carine na aluminij i čelik, 25 % carine na robu iz Meksika i Kanade koja nije u skladu sa sporazumom o slobodnoj trgovini, ogromnu carinu od 145 % na kineski uvoz, 25 % carinu na automobile (uz posebne carine na autodijelove koje će uslijediti kasnije) te osnovnu carinu od 10 % na sav američki uvoz.Administracija je također privremeno izuzela neke elektroničke proizvode, a Trump je najavio da su na pomolu dodatne carine na poluvodiče, farmaceutske proizvode, bakar i drvo.

“Jerome Powell upravo je postavio jasna pravila Trumpu”, komentirao je David Russell, globalni direktor tržišne strategije u TradeStationu. “Bilo je to jasno upozorenje na prijetnju stagflacije i poruka da FED neće pomagati Bijeloj kući snižavanjem kamatnih stopa.”

Dio Trumpovih carina platit će javnost

Trump je više puta tvrdio da strane zemlje plaćaju carine koje im se nameću, no Powell je u srijedu naglasio da to nije točno. Kao rezultat carina koje je Trump uveo, a koje će vjerojatno dodatno rasti, nezaposlenost će vjerojatno porasti kako se gospodarstvo bude usporavalo, rekao je Powell. “Vrlo vjerojatno”, dodao je, “inflacija će također rasti.” Drugim riječima, dio tereta carina snosit će javnost.

Gotovo je sigurno da će zbog carina cijene porasti, rekao je Powell, no ostaje pitanje hoće li to uzrokovati ubrzanje ukupne inflacije i u kojoj mjeri. FED bi se mogao suočiti s izazovom kakav nije vidio desetljećima.

Sedamdesetih i ranih osamdesetih godina prošlog stoljeća američko gospodarstvo prolazilo je kroz razdoblja visoke nezaposlenosti i dvoznamenkaste inflacije, neugodne kombinacije poznate kao stagflacija. Tada je, pod vodstvom predsjednika FED-a Paula Volckera, prioritet bio suzbijanje inflacije, čak i po cijenu gospodarske boli.

Prema većini prognoza američko gospodarstvo ponovno ide tim putem, iako nije sigurno hoće li zaista ući u potpunu stagflaciju. Predsjednik FED-a iz Chicaga Austan Goolsbee izjavio je prošlog tjedna u New Yorku da Trumpove carine stavljaju središnju banku u sličnu tešku poziciju.

“Carina djeluje kao negativni šok na opskrbne lance. To je stagflacijski šok, znači da istodobno pogoršava obje strane FED-ovog dvostrukog mandata”, rekao je. “Cijene rastu, radna mjesta se gube, gospodarski rast usporava, a ne postoji univerzalan plan za to kako središnja banka treba reagirati na takav šok.”

“Moglo bi biti štetno i bolno”

Powell je rekao da bi, ako stagflacija postane stvarnost, FED razmotrio koliko je gospodarstvo udaljeno od svakog cilja i kakvi bi bili vremenski okviri za smanjenje tih razlika. “Svjesni smo da visoka nezaposlenost ili inflacija mogu biti štetne i bolne za zajednice, obitelji i poduzeća”, rekao je.

Nekoliko dužnosnika FED-a istaknulo je kako bi središnja banka trebala pažljivo pratiti percepciju cijena među građanima, koja se pogoršala prema anketi Sveučilišta Michigan. Još uvijek nije jasno kada bi rastuća inflacijska očekivanja natjerala FED na akciju i kakve bi poteze tada povukli.

Iako je inflacija znatno ispod vrhunca dosegnutog u lipnju 2022., i dalje je nešto iznad FED-ovog ciljanog praga od 2%, što znači da trenutačno nema puno razloga za ponovno snižavanje kamatnih stopa. Za sada se većina dužnosnika slaže da je najbolje pričekati dok se u podacima jasno ne ukažu promjene.

“Pred nama je težak skup rizika kojim će monetarna politika morati pažljivo upravljati”, rekla je u srijedu predsjednica FED-a iz Clevelanda Beth Hammack na događaju u Columbusu.

“S obzirom na početnu poziciju gospodarstva i očekivane pritiske na obje strane našeg mandata, postoji snažan razlog da monetarna politika ostane stabilna kako bi se uravnotežili rizici od daljnjeg rasta inflacije i usporavanja tržišta rada. Kad je teško doći do jasnih signala, čekanje dodatnih podataka pomoći će nam da odredimo buduće korake”, dodala je.