Sarajevo

Drama na bazenu u Sarajevu: Pokušali izbaciti djecu s invaliditetom, intervenisala policija VIDEO

Prava drama dešavala se na Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevo, kada su uposlenici ovog javnog preduzeća pokušali da spriječe boravak na plivalištu trenera koja radi sa tipičnom i atipičnom djecom.

FOTO: NEZAVISNE NOVINE
FOTO: NEZAVISNE NOVINE

Na kraju je intervenisala policija Kantona Sarajevo kako ne bi došlo do većeg incidenta, a koja je pozvana i od strane roditelja i trenera djece sa invaliditetom, te sa druge strane od pripadnika sekjuriti agencije.

Uvod u dramu, kako tvrde treneri i roditelji djece sa invaliditetom, bila je nedavna odluka Uprave Olimpijskog bazena Otoka da se zabrani rad individualno trenerima sa djecom, a koja obuhvata i djecu sa invaliditetom.

“Danas u poslijepodnevnim satima sa došli na bazen, kupili ulaznice i boravili u dijelu bazena predviđenom za rekreativce. U jednom trenutku prišao nam je spasilac, koji je procijenio da mi radimo individualnu obuku u rekreativnom dijelu bazena i rekao nam da ne možemo to koristiti. Obzirom da spasilac nije imao nadležnost da intervenira i udalji nas sa bazena, pozvao je sekjuriti. To je izazvalo reakciju brojnih roditelja djece sa invaliditetom, koji su sišli na plivalište, nakon čega je došlo do burne rasprave. Mi treneri i roditelji potom smo pozvali policiju, to su učinili i ljudi iz sekjuritija, pa su na intervenciju izašle praktično dvije patrole. Trenutno se situacija smirila, došao je i direktor bazena, ali su roditelji, djeca sa invaliditetom i mi treneri uznemireni i pitamo se šta će nas dočekati kada sljedeći put dođemo na bazen koji je Javno preduzeće”, rekao je za Nezavisne jedan od trenera.

Ranije danas oglasila se grupa trenera saopštenjem zbog, kako navode, zabrinjavajuće odluke direktora JKP Bazen Otoka kojom se “zabranjuje rad trenera”, a koje su roditelji sami odabrali za rad sa svojom djecom. Kako je rečeno, dozvola je data samo klubovima.

“Odluka kojom se uskraćuje pravo djeci sa poteškoćama na obuku sa stručnim licem koje razumije njihove potrebe, nije samo profesionalno neutemeljena – ona je i duboko nehumana. Time se djeci oduzima šansa za napredak, uključivanje i zdrav razvoj, a roditeljima pravo da biraju kome će povjeriti svoje dijete. Trener je kroz svoj rad pokazao visok nivo stručnosti, empatije i odgovornosti. Djeca ga vole, roditelji cjene, a rezultati govore sami za sebe. Kao stručnjaci iz prakse, tražimo da se ova zabrana hitno preispita i povuče. Pozivamo nadležne institucije da zaštite pravo svakog djeteta na pristup sportu, posebno one djece kojoj je podrška najneophodnija”, navodi se u saopštenju grupe trenera.

Poručuju da sva djeca, bez izuzetka, imaju pravo na jednake šanse, podršku i razvoj.

“Nijednom djetetu ne smije biti uskraćeno pravo na obuku – ni zbog svojih poteškoća, ni zbog samovolje pojedinaca”, poručuju treneri.

Oglasila se i majka djeteta sa invaliditetom Minela Alić Sućeska koja je uputila pismeni apel direktoru JKP Bazen Otoka.

“Obraćam vam se ovom prilikom zbog saznanja da moja curica, Asja Sućeska, neće više biti u mogućnosti koristiti termine individualne obuke na našem Olimpijskom bazenu. Asja je šestogodišnja djevojčica koja ima jako rijetku dijagnozu, artrogripozu! Ima problem sa svim mišićima i zglobovima i dosad je imala 7 operacija, od kojih je posljednja operacija bila, jako teška operacija kičme. Asji se preporučuje plivanje kao osnovni vid rehabilitacije. Beskrajno sam vam zahvalna što ste joj omogućili besplatno korištenje našeg bazena, ali ako ne može u bazenu boraviti sa stručnom osobom, koja će raditi s njom individualnu obuku, onda ta odluka i nema nekog smisla. Ja, kao Asjina majka, ne mogu biti trener i ne mogu boraviti s njom u bazenu i priuštiti joj adekvatne vježbe i naučiti je plivati kao što će to uraditi njen trener. Asja nije tipično dijete, za koje je svejedno ko će provoditi vrijeme s njom u bazenu. Asja ne može biti na grupnim treninzima jer mora biti pod stalnim nadzorom, a trener u grupi mora posvetiti vrijeme i ostaloj djeci ravnopravno”, tvrdi majka.

Pročitajte još

Ona je rekla da da njena kćerka prije nego je počela ići na plivanje, nije mogla raditi puno toga. Plivanje joj je donijelo napredak pa je nakon samo dva mjeseca plivanja, počela je raditi samostalno mnoge stvari. 

“Zaista ne vidim razliku, za upravu bazena, između toga da budem ja s Asjom u bazenu, ili da to bude neko drugi?! Ako postoji razlika, molim vas da mi to i napišete. Također, ako postoji opravdan i valjan razlog za ovakvu vašu odluku, molim vas da mi je obrazložite! Svakako, voljela bih znati šta je vaš prijedlog za rješenje ove situacije?! Naša djeca, djeca s poteškoćama, ionako imaju težak i nepredvidiv život. Svaki segment života im je različit u odnosu na tipičnu djecu, moraju da se nauče snalaziti u svakodnevnici na razne načine jer su, ne svojom krivicom, drugačiji. Molim vas da još jednom razmislite i preispitate svoju odluku, jer ovdje gube samo djeca i niko drugi”, navela je u obraćanju direktoru i poručila mu kako ovom odlukom ugrožava mogućnost napretka njihove djece i mogućnost da imaju koliko-toliko normalan život.