Iz ovog udruženja, koje je jedan od inicijatora zakona, izražavaju zadovoljstvo što se ovaj važan zakon konačno našao na dnevnom redu, ali nisu u potpunosti zadovoljni njegovim sadržajem.
Najavljuju da će njihovi predstavnici i partnerske organizacije učestvovati u javnim raspravama koje će biti održane 13. i 15. maja kako bi iznijeli svoje primjedbe i zalagali se za zakon koji će unaprijediti položaj osoba s invaliditetom. Zakon ne smije biti forma, već alat za stvarne promjene – poručuje predsjednica tog udruženja Nataša Damjanović.
Žele da se prednost pri zapošljavanju ne vezuje samo za jednak broj bodova, već da osoba sa invaliditetom ima stvarnu šansu ako je među najboljim kandidatima. Predložili smo da poslodavci koji nisu u zakonskoj obavezi da zapošljavaju osobe sa invaliditetom mogu, umjesto plaćanja doprinosa, kupovati robu i usluge od preduzeća koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom. To je konkretna podrška inkluzivnim radnim mjestima, a ne puka budžetska obaveza – smatra Damjanović.
Pojašnjava da se na taj način olakšavaju i uslovi za osnivanje inkluzivnih preduzeća, jer vjeruje da i mala preduzeća mogu biti dio promjene, ako im zakon to dozvoli. Takođe, tražimo da javne institucije barem 20 posto svojih potreba za proizvodima i uslugama zadovolje preko ovih preduzeća – isto kao što to već važi u entitetima, jer građani Brčko distrikta ne smiju imati manja prava. Na kraju, predložili smo i povećanje kazni za one koji krše zakon, jer lična odgovornost mora postojati. Ove izmjene mijenjaju logiku sistema i prave prostor za ravnopravnije učešće osoba s invaliditetom u svijetu rada – navodi predsjednica UG “Vjera i nada”.
Cilj amandmana koje su dostavili na nacrt zakona je da prava osoba sa invaliditetom ne ostanu samo na papiru, već da budu primjenjiva u stvarnom životu i fokusiraju se na konkretna poboljšanja koja bi zakon pretvorilo u efikasan mehanizam podrške osobama s invaliditetom. Distrikt je kao zajednica posljednji u Evropi koji donosi ovakvo zakonsko rješenje – istakao je predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH Damir Bulčević i dodaje da je to dodatna obaveza da se kroz javne rasprave sagleda najbolje evropska i regionalna praksa te ih prilagode potrebama našeg društva.
Bulčević je stoga pozvao sva udruženja, osobe s invaliditetom, stručnjake i zainteresovane građane da se aktivno uključe u predstojeće javne rasprave.