Naime, prema važećim zakonskim rješenjima usklađivanje penzina vrši se prema parametrima koji se odnose na stopu rasta BDP-a i indeksa rasta potrošačkih cijena u omjeru 50:50.
Za razliku od Bosne i Hercegovine, odnosno FBiH sve države u regionu umjesto BDP-a kao omjer za izračun penzija imaju rast plaća u kombinaciji sa indeksom rasta potrošačkih cijena pa je kod njih znatno veća mogućnost za veći procenat rasta penzija.
Prevedeno u brojke to znači da u FBiH da se koristio taj parametar posljednje povećanje penzija umjesto 4,49 bilo najmanje između 7,5 i 8,5 posto.
Kada je u pitanju novčani izračun to znači da bi minimalna penzija umjesto 25,75 porasla između 43 i 49 KM.
U konačnici to bi značilo da bi minimalna penzija umjesto sadašnjih 599,28 KM nakon najnovijeg povećanja bila zapravo najmanje između 616,50 i 622 KM.
Time bi penzioneri kao razliku za prva tri mjeseca dobili između 129 i 147 KM, a ne sadašnjih oko 77 KM.
Da bi to ovako izgledalo potvrdili su i u Savezu udruženja penzionera FBiH.
“Čim se ide da ovaj drugi parametar više ne bude BDP, nego prosječna plata to je već veliki pomak. Jer, svi pokazatelji jasno navode da je od prošle godine prosječna plata, odnosno prošle godine rasla između 12 i 15 posto. A, nama su sada uzeli nominalnu vrijednost BDP 7,58. Da smo sada bili na prosječnoj plati dobili bi sada pri ovom usklađivanju penzija 3 do 4 procenta više. To je najvažniji pomak. Po logici stvari očekivati je da ubuduće po tom osnovu rastu penzije. Samo je pitanje kada će se usvojiti izmjene i dopune Zakona o PIO FBiH”, rekao je Redžo Mahić, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH za Bosnainfo.