Javna rasprava obavljena je u osam gradova entiteta RS.
O načinu usvjanja spornog ustava treba se izjasniti radna grupa zadužena za njegovu izradu. Milorad Dodik, koji je naložio pripremu novog ustava, kazao je kako će u NSRS ovaj dokument imati podršku, odnosno da će i tri poslanika iz opozicije glasati za isti.
Dodik nudio i vlast Stanivukoviću
“Ta tri glasa ćemo objezbijediti. Odakle? Pa, odakle bi drugo nego sa opozicione strane. Vidite i sami da oni bježe jedni od drugih. Više ne znate ko koga tamo vara. Ovdje je ključno što je opozicija između Republike Srpske i BiH izabrala BiH”, rekao je Dodik.
Htio je dodik i “potkupiti” opoziciju pa je javno izjavio kako je lideru PDP-a Drašku Stanivukoviću nudio tri ministarska mjesta u Vladi RS, ali Stanivuković, kako Dodik kaže, “nije našao za shodno ni da odgovori”.
“Poruka Milorada Dodika je višeslojna i otvara brojna pitanja”, rekla je Tanja Topić, politička analitičarka te dodaje kako je “zanimljivo da je ponuda bila upućena PDP-u, koji nije najjača opoziciona partija, i to u vrijeme kada je Draško Stanivuković preuzeo šefovanje strankom.
“Ona nas vraća u doba sumnje u simbiozu između Dodika i Stanivukovića, otvara pitanje da li je ta simbioza oživljena u nekom centru van BiH, te da li to što Stanivuković nije odgovorio na nju nosi skrivenu poruku o potencijalnoj mogućoj saradnji”, kazala je Topić za Buku.
Od tada se vodi polemika – da li Dodik blefira ili će neko od opozicije zaista glasati mimo stavova organa stranaka kojima pripadaju.
Kada je sporni dokument usvojen, opozicija RS upozoravala je da Dodik narod i NSRS vodi u opasnu avanturu i rizikuje opstanak entiteta.
Poslanica tvrdi: PDP neće podržati Dodikov ustav
Opozicione stranke nisu se pojavile na razgovorima o novom ustavu RS, ali jeste lider PDP-a Draško Stanivuković. Poručio je potom kako nije vrijeme za izmjene Ustava RS, ali da će učestvovati u razgovori s naglaskom da “razgovor ne znači dogovor”. U javnosti se mnogo polemisalo o njegovom postupku, ali i postavilo pitanje da li će PDP-ovci možda biti ti koji će glasati za?
Poslanica PDP -a u NSRS Tanja Vukomanović, kazala je za Srpskainfo da niko ne treba da sumnja u iskrenu i odgovornu namjeru PDP prema RS i jasno poručila da novi dokument neće podržati.
“Bez obzira na to što smo posljednjih mjeseci dobijali različite etikete, jer smo smatrali da o važnim pitanjima treba razgovarati, naš stav je od početka jasan: PDP neće podržati Dodikov ustav. Smatram da bi to bio opasan politički avanturizam u trenutku velike krize i da ovaj ustav ne spašava Republiku Srpsku, već njeno rukovodstvo. Sjednici ćemo prisustvovati, jer želimo jasno i argumentovano iznijeti zašto smo protiv. Na organima stranke smo i ranije razgovarali o tome kako se odnositi prema eventualnom tajnom glasanju i ako se opozicija zajednički dogovori da sjednicu napusti za vrijeme glasanja – za nas to nije nikakav problem, napustićemo salu”, kazala je Vukomanović za Srpskainfo.
Milan Miličević, lider SDS-a također je poručio kako njihovi poslanici neće glasati za.
“Postojeći Ustav Republike Srpske sa svim izmjenama ima svoj prečišćeni tekst koji na najbolji način štiti naše interese u okviru BiH. Potezanje pisanja novog zbog dnevne politike nije nešto u čemu ćemo učestvovati jer za nas je Ustav najsvetija tekovina Republike Srpske. Svaki dan smo sve sigurniji da je jedno jedino rješenje za smirivanje tenzija i izlazak iz krize ostavka Milorada Dodika”, kazao je Miličević ranije.
Prijedlog: U slučaju tajnog glasanja – opozicija napušta salu
Sada se više priča o tome da bi glasanje u NSRS o novom ustavu RS moglo biti tajno. Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić kazala je kako je razlog taj da bi se umanjila nelagodnost onima koji bi ovo podržali, a ne smiju zbog javnosti.
“Drugim riječima, vlastima nedostaju još tri ruke, pa bi se tajnim glasanjem koje se priprema, sakrila eventualna politička korupcija. Ukoliko glasanje bude tajno, na ovaj način otkloniće se svaka dilema ko je glasao za donošenje novog Ustava, a ko nije želio da prati avanturističke i hazarderske politike ove vlasti i koga vlast nije, a koga eventualno jeste kupila. Na kraju krajeva, zbog ranijih loših iskustava sa tajnim glasanjem, najčistija situacija za opozicione stranke jeste da poslanici opozicije napuste glasanje. Nema razloga da se ovo ne uradi, ukoliko glasanje o prijedlogu novog Ustava bude tajno u Narodnoj skupštini”, istakla je Trivić u saopštenju za javnost.
Da opozicija treba napustiti sjednicu ukoliko bude tajno glasanje, stava je i poslanik Liste za pravdu i red Đorđe Vučinić.
“Napuštanjem sjednice bismo pokazali da nismo glasali za taj Ustav i da smanjujemo prostor za manevar i za eventualnu kupovinu opozicionih poslanika, ukoliko bi se desila bilo kakva ponuda od strane vlasti. Mislim da je to najbolje rješenje kojim ćemo, ako ništa drugo, sačuvati svoje redove. Ne sumnjam ni u koga iz Liste za pravdu i red, ali nas istorija uči da se stalno mijenja brojno stanje u određenim klubovima u Narodnoj skupštini, tako da trebamo biti bar toliko pametni i svjesni da je sve , nažalost, moguće i da je politička korupcija u našoj zemlji legalizovana. Od 2014. se nikad nije istražilo zašto neko prelazi u suprotni tabor. Naše je da se branimo na jedini način koji nam je preostao, a to je da napuštamo glasanje. Vjerujem da su iz vlasti spremni na sve kako bi osigurali dvotrećinsku većinu”, rekao je Vučinić za Sprskainfo.
Dodik najavljuje referendum
A kada će biti glasanje u NSRS još nije poznato. Dodik je na u istom obraćanju na sjednici NSRS (13.3.2025.) prvo rekao da će novi ustav biti donesen za 15 dana do mjesec, a potom za godinu i po. Danas pak da će organizovati referendum koji “mora biti obavezujući”.
Šta piše u nacrtu ustava RS?
Novi ustav entiteta je koncipiran tako da se brišu svi amandmani koje su nametnuli visoki predstavnici. Teško je pobrajati sve stavke kojima novi ustav RS direktno krši ustav BiH: Republika Srpska kao “suveren, jedinstven i nedjeljiv ustavnopravni subjekt”, entitet ima pravo na “vojsku RS”, na “samoopredjeljenje”, može se udruživati sa susjednim ili drugim državama, Ustavni sud RS je iznad državnog. U novom ustavu nema Vijeća naroda Republike Srpske, niti potpredsjednika, glavni grad je Banja Luka.