Predsjednik Republike Srpske (RS), jednog od dva entiteta u BiH, Milorad Dodik poručio je u četvrtak generalnom sekretaru NATO-a Marku Rutteu da uvažava njegovu izjavu da Predsjedništvo Bosne i Hercegovine treba da preuzme odgovornost za zemlju i to smatra “važnim pozivom da se svi procesi vrate u okvire domaćeg dijaloga i političkog dogovora”.
“Ali, poštovani gospodine Rutte, nemoguće je prihvatiti presudu koja nije plod zakonodavnog procesa izabranih narodnih predstavnika, već politička odluka jednog neizabranog stranca – usred Evrope”, napisao je Dodik na platformi X.
Dodik je naveo da je “teško govoriti o nezavisnom pravosuđu kada je sud u kojem se vodi postupak protiv njega prepun sudija i tužilaca protiv kojih se vode postupci za korupciju i saradnju s kriminalnim grupama.”
“Više je optužbi na račun tog suda i tužilaštva, nego što je taj sud procesuirao stvarni kriminal”, naveo je Dodik u reagovanju na jučerašnju izjavu Ruttea da očekuje da predsjednik Republike Srpske poštuje sudske presude.
Istakao je da je kriza u BiH nastala zato što se “pravosuđe koristi kao politički alat i zato što se volja naroda pokušava zamijeniti voljom pojedinaca.”
“BiH može naprijed samo dogovorom. A dogovor ne nastaje pod pritiskom, već u međusobnom uvažavanju”, ustvrdio je Dodik. Politička kriza u BiH –
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.