BiH

Dodik lupao po govornici dok je pričao o tome ko je kome podređen

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik se obratio na sjednici Narodne skupštine ovog entiteta na kojoj se raspravlja o vitalnom interesu entiteta čije je preispitivanje zatražila Željka Cvijanović nakon usvajanja zaključaka u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Zaključci su poslati vetom u NSRS zbog jednog zaključka koji se tiče asistencije EUFOR-a, a koji je ocijenjen kao vanjskopolitičko pitanje za koje je ustavom definisano da mora postojati cenzus.

Međutim, Dodik je najviše komentara posvetio prvoj tački tih zaključaka koji definišu podređenost entiteta suverenitetu BiH. On tvrdi da takva podređenost ne postoji, a da je sjednica NSRS dokaz toga.

“Podređenost entiteta je ključna riječ, sad ja pitam tog Bećirovića i Komšića ‘kako smo to mi podređeni kad danas odlučujemo hoće li ovi zaključci proći ili neće?’ Šta ste očekivali? Da nemamo većinu pa da ćete vi reći supermacija. Ova današnja sjednica je dokaz da je BiH izvedena iz RS i FBiH”, kazao je on.

Dodik je nastavio govoriti o ovoj tački, a u više navrata je pokazao uznemirenost te je i lupao rukama po govornici.

“Mi imamo pravo na svaku odluku, ako imamo člana Predsjedništva, imamo pravo da o tome odlučujemo i kažemo ‘e to ne može’. Ko je onda podređen? Šta lažete? Ovo je materijalna neistina… Da smo mi podređeni ne bi bilo skupštine, ne bi bilo ove sjednice. Čim mi odlučujemo da nešto ne može nismo podređeni, nego ste vi podređeni nama”, kazao je on.

Međutim, Dodik nastoji predstaviti mehanizam veta kao nešto što može povući za bilo koju odluku u Predsjedništvu BiH. No, to nije istina. Prva tačka zaključaka na koju se referira ne bi ni došla na sjednicu NSRS-a da posljednja tačka tih zaključaka nije zadirala u pitanje vanjske politike.

Inače, Dodik je također zahvalio Drašku Stanivukoviću, lideru PDP-a, zbog toga što će ova stranka podržati veto, kazavši da je odlično razdvojio interese stranke od interesa entiteta.

Inače, za dvotrećinsku većinu i usvajanje veta potrebno je 56 glasova, a SNSD sa svojim partnerima već ima 53 mandata. Stoga, potrebna su svega tri glasa iz opozicije da veto dobije potrebnu podršku.