No, ma koliki trošak predstavljala kupovina zimskih guma, one su prioritetno sigurnost. I način da spriječite veće posljedice, prvenstveno po život, ali i vozilo.
Jer, vožnja na neprikladnim pneumaticma ugrožava sigurnost i vas i drugih učesnika u saobraćaju.
Primjera radi, zaustavni put automobila koji vozi brzinom od 80 km/h na snijegu je 70 metara ukoliko ima zimske pneumatike, a ukoliko vozilo ima ljetnje pneumatike, zaustavni put produžava se za 42 metra. To u konačnici može imati katastrofalne posljedice.
Stoga je zakonska obaveza vozača u Bosni i Hercegovini da od 1. novembra do 1. aprila na točkovima imaju propisane vrste pneumatika i lance kao zimsku opremu.
Član 3. Pravilnika o saobraćaju u zimskim uslovima u Bosni i Herecegovini definiše kakve gume i dodatnu opremu morate imati na točkovima vašeg ljubimca.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo apeluju na sve vozače da na vozilima kojim upravljaju imaju propisanu zimsku opremu, te na taj način doprinesu sopstvenoj, ali i sigurnosti drugih učesnika u saobraćaju.
Za kršenje propisa o vožnji u zimskim uvjetima iz MUP-a KS upozoravaju o propisanim kaznama. Tako će se sa 40 KM kazniti “vozač koji u saobraćaju na putu upravlja vozilom koje nema ispravne propisane uređaje i opremu osim uređaja za upravljanje, uređaja za zaustavljanje, uređaja za spajanje vučnog i priključnog vozila, tahografa i pneumatika”.
Kaznom od 500 KM bit će kažnjeno preduzeće ili drugo pravno lice kažnjivo po članu 234. stav (1) tačke 22. Zakona o saobraćaju “naredi ili dozvoli da se u saobraćaju na putu koristi vozilo koje nema propisanu opremu ili ispravne propisane uređaje, osim uređaja za: upravljanje, zaustavljanje, spajanje vučnog ili priključnog vozila i pneumatike”.
Kaznom od 500 KM kaznit će se fizičko lice koje samostalno obavlja djelatnost prevoza po članu 234. stav (2) u vezi stava (1) tačke 22, Zakona o saobraćaju BiH.
Porast cijena zimske gume, opasnost za vozače plitkog džepa
I za poskupljenje guma, kao i za brojna druga poskupljenja, razlog je pronađen u agresiji Rusije nad Ukrajinom. Do prije nekoliko mjeseci, industrija guma još uvijek je uglavnom dobivala važne sirovine kao što su čađa i sintetička guma iz Rusije i Ukrajine.
To je s trajanjem rata onemogućeno. Također, visoke cijene nafte, plina i električne energije povećale su i troškove proizvodnje guma.
S obzirom na bosanskohercegovačke standarde rast guma nije nešto zanemarivo. Uoči početka perioda vožnje u zimskim uvjetim cijena zimskim guma porasla je između 20 i 30 posto.
Svratili smo u dvije prodavnice i posjetili online shop na kojem prodaju i gume. Radi lakšeg upoređivanja pratili smo cijene proizvođača Goodyear i one su prilično različite u zavisnosti kod kojeg proizvođača kupujete.
Tako smo došli do informacija o cijenama iste gume jednog proizvođača
Goodyear guma – dimenzija 205/55/R16 – isti tip opterećenja 91T – prodavač A – 187 KM
Goodyear guma – dimenzija 205/55/R16 – isti tip opterećenja 91T – prodavač B – 275 KM
Goodyear guma – dimenzija 205/55/R16 – isti tip opterećenja 91T – prodavač C (online) – 210 KM
Tamo gdje uz prodaju gume imate priliku i da ih montirate cijene vulkanizerskih usluga kreću se od 20 do 40 KM.
I ma koliko troškovi zamjene guma bili visoki u aktuelnim prilikama, to je obaveza koju zbog sebe i drugih morate ispuniti. Sigurnost, zdravlje i u konačnici život, nemaju cijenu.
No, ukoliko imate zimske gume i želite ih montirati, prvo provjerite je li grip (dubina šare) odgovarajuća gore navedenim mjerama.
To ćete uraditi vrlo jednostavno. Uzmite kovanicu jedne konvertibilne marke i postavite je u kanal gdje je guma najdeblja. Pogledajte prekriva li kanali gume rub kovanice. Ukoliko ne prekriva vrijeme je za promjenu pneumatika, jer on nije dovoljno siguran za vožnju, a i ne ispati se plaćati kazne.
(Nedim Begović)