Politika

Đonlagić: "Bojim se da dolazimo u situaciju od prije desetak godina..."

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine, čime su se stekli uvjeti da stupi na snagu nakon što ga je nedavno usvojio Zastupnički dom.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Zakon je usvojen glasovima delegata iz HDZ-a, SNSD-a, te po jednog delegata HDZ-a 1990, NiP-a i Za nove generacije.

Protiv su bila četiri delegata iz Kluba bošnjačkog naroda iz SDA, Stranke za BiH i DF-a, te delegat iz SDS-a.

Nisu prihvaćena dva amandmana koje su imala četiri delegata iz Kluba bošnjačkog naroda, a tiču se pitanja sukoba interesa i pribavljanja podataka.

Ovim amandmanima željelo se, kako je obrazloženo, vratiti na prvobitni tekst izmjena Zakona o VSTV-u kakav je usaglašen sa Venecijanskom komisijom, ali je na samoj sjednici Vijeća ministara BiH promijenjen.

Radi se o tome da je sužen krug srodnika članova VSTV-a zbog čijeg bi se prijavljivanja na neku od pravosudnih funkcija smatralo da je član VSTV-a u sukobu interesa i morao bi biti izuzet od odlučivanja.

Zbog tih promjena “u posljednji tren” oštro su bili reagirali predstavnici međunarodne zajednice, a i uoči sjednice Doma naroda je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a, uputio dopis u kojem je negodovao i naveo, između ostalog, da ovo zakonsko rješenje neće omogućiti VSTV-u efikasniju provjeru imovine sudija i tužilaca.

Delegat Dženan Đonlagić (DF) u raspravi je istakao da se ponavlja historija.

“Bojim se da dolazimo u situaciju od prije desetak godina kada je određena politička grupacija glasala za Zakon o prebivalištu i nakon proteka godina izlazili su u javnost s izjavama “nismo znali da će biti zloupotreba”. Dolazimo u istu situaciju da ćemo sigurno s nekim protokom vremena također doći u poziciju u kojoj ćemo isto reći, i da ćemo tek tada shvatiti da nismo napravili refrormsi iskorak u jednoj od najznačajinih reformi, a to je reforma pravosuđa”, dodao je Đonlagić.

On je također javno pozvao Johanna Sattlera, šefa Delegacije EU u BiH, da se eksplicitno izjasni da li je predloženi tekst usklađen sa standardima Evropske unije ili nije, s obzirom da se, kako je kazao, desila blamaža u Zastupničkom domu kada su pojedini zastupnici umahali telefonima i govorili da imaju poruke iz Delegacije da se usvoji i ovakav zakon, koji je prethodno kritiziran, da se može reći da je postignut određeni napredak.