Kultura

Divanskom pjesniku Džemaludinu Latiću dodijeljena nakšibendijska burda

Bosanskohercegovačkom divanskom pjesniku Džemaludinu Latiću dodijeljena je nakšibendijska burda (ogrtač) za njegov 'Bosanski mevlud'.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Izuzetno priznanje, Latiću je dodijeljene u Nakšibendijskoj tekiji u Živinicama, tokom tradicionalne večeri pod nazivom Isevija, a priznanje mu je uručio šejh Nijaz-efendija Džindo ogrnuvši ga plavom burdom.

Latić je kazao da mu priznanje puno znači, jer su takvim priznanjem odlikovani najpoznatiji pjesnici. Nagrađivanje islamskih pjesnika burdom potiče iz vremena poslanika Muhammeda koji je jednog od svojih najpoznatijih pjesnika, Ka’ba ibn Zuhejra, nakon što mu je on ispjevao na’ti šerif (pjesmu pohvalnicu u kojoj se ističu njegove vjerovjesničke osobine), od radosti zaogrnuo svojim ogrtačem ili burdom – podsjetio je Latić.

Ova Zuhejrova poema, kasnije poznata kao Kaside-i burda, zahvaljujući ovom događaju i svojoj poetskoj vrijednosti, prevedena je na skoro sve jezike svijeta.

Drugi, najpoznatiji „pjesnik burde“ bio je imam El-Busiri (Kairo, r. 1213.g.), koji je ispjevao svoj na’t-i šerif nakon što ga je Poslanik u snu zaogrnuo burdom i izliječio od paralize. Najveći divanski bosanskomuslimanski pjesnik Alauddin Sabit el-Užičevi el-Bosnevi (1650-1712.) za svoje velike spjevove Miradžiju i Zafernamu, prema nekim izvorima, dva puta je bio zaogrnut burdom pokraj K’abe kao najveći pjesnik Osmanskog carstva – podsjetio je Latić.

Ovim činom, nagradivši pjesnika Latića burdom koju je donio iz Buhare, rodnog mjesta osnivača nakšibendijskog tarikata, šejha Muhammeda Behauddina el-Buharije (14.st.), šejh Nijaz-efendija Džindo vraća ovaj zaboravljeni sunnet u bosanskomuslimansku vjersku i kulturnu tradiciju.