Genocid u Srebrenici nije samo historijska činjenica to je pravno dokazana istina, potvrđena nizom presuda međunarodnih i domaćih sudova.
Kolona bajkera, koji učestvuju u maratonu “Da se ne zaboravi i ne ponovi”, krenula je danas iz Sarajeva ka Srebrenici, gdje će 11. jula biti obilježena godišnjica genocida nad Bošnjacima.
Motoristi su dan ranije krenuli iz Bihaća kako bi stigli 11. jula odati počast žrtvama genocida u Srebrenici počinjenog u julu 1995. godine.
Podsjetimo, više od 300 bajkera iz Unsko-sanskog kantona okupilo se na startu ovog maratona sjećanja i dostojanstva. Putem im se priključio veliki broj bajkera.


Na stotine ih je jutros prošlo kroz Sarajevo na putu prema Srebrenici. Građani zastaju u trenutku njihovog prolaska kako bi ih ispoštovali i odali poštovanje njihovom pohodu koji se organizuje već 14-ti put.
Tokom vožnje kroz brojne bosanskohercegovačke gradove, koloni se priključiuje na stotine motociklista iz drugih dijelova zemlje i dijaspore, tako da bi do dolaska u Potočare broj učesnika mogao dostići brojku od oko 1.500.
Za mnoge učesnike, put prema Srebrenici je više od puta – to je čin odavanja počasti, način da se pošalje jasna poruka: zlo koje se dogodilo ne smije se zaboraviti, niti dozvoliti da se ponovi!




Memorijalni centar Srebrenica je objavio u utorak ključne informacije i poruke koje prate obilježavanje 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija u Srebrenici, jula 1995. godine.
Riječ je o terminima, podacima i uputama koje se vezuju za obilježavanje godišnjice, te su fokusirani na međunarodnu javnost i način kako se ova tema tretira u globalnoj javnosti. Između ostalog, navode:
Pravno utvrđen genocid – Genocid u Srebrenici 1995. godine je pravno potvrđen od strane Međunarodnog suda pravde (ICJ), Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), te Suda Bosne i Hercegovine.
Najmanje 8.372 žrtve – Među ubijenima i nestalima su muškarci, dječaci, ali i žene, djevojčice i starije osobe. Ograničavanje narativa samo na “muškarce i dječake” umanjuje razmjere genocida.
Sistematski i planirani zločin – Genocid je planiralo i izvelo političko i vojno rukovodstvo samoproglašene Republike Srpske, uz direktnu kontrolu i podršku režima u Beogradu.
Presude za genocid – Do danas je 54 osobe osuđeno na ukupno 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih kazni, za zločine povezane sa Srebrenicom.
Međunarodni oružani sukob – Sukob u Bosni i Hercegovini klasifikovan je kao međunarodni, s obzirom na direktnu umiješanost Srbije i JNA u podršci srpskim snagama.
Sistematsko skrivanje genocida – Nakon masovnih pogubljenja, tijela su premještana u sekundarne i tercijarne masovne grobnice radi prikrivanja dokaza.
Cvijet Srebrenice i poruka “Naša priča, naše obećanje” – Simbol i poruka 30. godišnjice naglašavaju ulogu preživjelih kao čuvara sjećanja i istine.
Srebrenica nije izolovan slučaj – Genocid u Srebrenici bio je kulminacija šire kampanje etničkog čišćenja nad Bošnjacima širom BiH.
Negiranje genocida i diskriminacija traju – U entitetu Republika Srpska i dalje su prisutni institucionalna diskriminacija Bošnjaka, negiranje genocida i glorifikacija ratnih zločinaca.
UN priznao 11. juli kao međunarodni dan sjećanja – Generalna skupština Ujedinjenih nacija 2024. godine usvojila je rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
U Memorijalnom centru će ove godine biti ukopani posmrtni ostaci još sedam žrtava.
U Srebrenici i okolnim mjestima su u julu 1995. godine snage Vojske Republike Srpske (VRS) ubile više od 8.300 Bošnjaka.
Međunarodni sud pravde u Hagu donio je 2007. godine presudu u kojoj se konstatira da je jula 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila zaštićena zona UN, Vojska Republike Srpske (VRS) počinila genocid.
Isti sud je Srbiju proglasio krivom za nesprječavanje genocida i da je prekršila obavezu kažnjavanja počinilaca genocida.
Pred različitim sudovima, do sada je za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno više od 50 osoba, na ukupno 700 godina zatvora.
Na doživotne zatvorske kazne osuđeni su, među ostalim, ratni predsjednik RS i komandant Vojske tog entiteta, Radovan Karadžić i Ratko Mladić.