IT

Digitalni detox je sve popularniji: Kada, kako i zašto započeti svoju digitalnu detoksikaciju?

Digitalni detox sve je popularniji u svijetu u kojem su ekrani preuzeli naše živote i pažnju, naše prodice, naročito djecu.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Nekada smo svjesni. a nekada ne koliko negativnog uticaja imaju na naše psihičko ali i fizičko zdravlje. Zato se digitalni detox pojavio kao jedno od rješenja.

Šta je digitalni detox i kada i zašto ga započeti?

Jednostavno rečeno, digitalni detox je svjesna odluka da se isključimo iz online svijeta, da isključimo svoje mobitele, laptope, računare, pametne televizore i tablete na nekoliko dana, nekoliko sedmica ili čak na duži vremenski period. To isključenje može biti totalno ali i dozirano, možemo ogranitičiti vrijeme provedeno uz ekrane tokom porcesa digitalnog detoxa.

Razlozi za digitalni detox

Prema istraživanju kompanije Nielsen, prosječna odrasla osoba u SAD-u provede oko 11 sati svakog dana slušajući, gledajući, čitajući ili komunicirajući sa medijima.

Postoji mnogo razloga zbog kojih biste se mogli nakratko odreći svog mobilnog telefona i drugih uređaja. Možda želite da uživate u vremenu za sebe bez smetnji koje stvaraju vaš telefon i drugi uređaji. U drugim slučajevima, možda ćete se osjećati kao da je korištenje vašeg uređaja postalo pretjerano i da dodaje previše stresa vašem životu.

U nekim situacijama možete se čak osjećati kao da ste ovisni o svojim uređajima. Iako ovisnost o tehnologiji nije formalno prepoznata kao poremećaj u DSM-5 , mnogi stručnjaci vjeruju da prekomjerna upotreba tehnologije i uređaja predstavlja vrlo stvarnu ovisnost o ponašanju koja može dovesti do fizičkih, psiholoških i društvenih problema.

Kada je u pitanju digitalni detox razloga da ga započnemo je mnogo naročito ako imate osjećaj da vas korištenje uređaja umara i remeti vam svakodnevne aktivnosti. U nekim situacijama možete osjetiti i ovisnot o svojim uređajima, da li vas hvata panika kada ne koristite svoj mobilni uređaj nekoliko minuta? Da li se osjećate izgubljeno kada zaboravite svoj mobilni telefon? Ako je odgovor pozitivan vrijeme je da probate digitalni detox.

Stalno komuniciranje sa medijima može biti stresno pa je digitalni detox korak koji će vam zasigurno umanjiti taj negativan osjećaj.

U anketi koju je sprovela organizacija Common Sense Media, 50% tinejdžera je izjavilo da smatraju da su ovisni o svojim mobilnim uređajima. Nevjerovatnih 78% tinejdžera je reklo da provjeravaju svoje digitalne uređaje svaki sat.

Digitalni uređaji i problemi sa spavanjem

Pretjerana upšotreba digitalnih uređaja može uzorokovati probleme sa spavanjem. Istraživanje je pokazalo da djeca koja koriste digitalne uređaje prije spavanja imaju znatno lošiji san i manje spavaju. Studija je također otkrila vezu između noćnog korištenja tehnologije i povećanog indeksa tjelesne mase. Kompletnu studiju pročitajte ovdje.

Istraživači su također otkrili da posjećivanje društvenih mreža u krevetu ima negativne efekte na san i raspoloženje. Studija je pokazala da 70% učesnika provjerava društvene mreže na svojim telefonima dok su u krevetu, a 15% provede sat ili više na društvenim mrežama dok leže. Rezultati su pokazali da korištenje društvenih mreža kada ste noću u krevetu povećava vjerovatnoću anksioznosti, nesanice i kraćeg trajanja sna.