Rezervacija se provodila putem EMIS sistema od 6. do 13. juna. U tom periodu ukupno 6.731 roditelj izvršio je rezervaciju za svoje dijete.
Poslije toga omogućena je registracija novih korisnika za djecu koja prvi put učestvuju u upisu u vrtić, te period odabira vrtića.
O svemu navedenom roditelji su bili obaviješteni putem e-maila na adresu koja se nalazi u sistemu EMIS), kao i putem web stranice Ministarstva za odgoj i obrazovanje. Svi vrtići zaprimili su Instrukciju o upisu gdje su jasno mogli komunicirati sve faze upisa s roditeljima djece koja pohađaju neku od predškolskih ustanova. Pored navedenog, roditeljima su omogućeni info-punktovi, korisnička uputstva, hodogrami, kao i mogućnost online podrške putem EMIS platforme, saopćeno je iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a.
Iz Ministarstva ističu da je jedan broj roditelja propustio da izvrši rezervaciju za svoje dijete, te je Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS-a organiziralo još jedan upisni rok u kojem mogu učestvovati i djeca koja nisu izvršila rezervaciju i imaju dva boda po osnovu kriterija da su pohađala neku od predškolskih ustanova u školskoj 2022/23. godini. I o ovom upisnom roku javnost je uredno obaviještena.
Roditeljima koji imaju određene upite i nejasnoće i dalje na raspolaganju stoji mogućnost podrške na EMIS platformi (https://www.predskolsko.emis.edu.ba/#/landing/podrska), pregled korisničkih uputstva, kao i punkt za podršku svakim radnim danom od 10 do 14 sati, u prostorijama Ministarstva za odgoj i obrazovanje.
Nakon prvog upisnog roka za početak školske godine ostalo je nepopunjeno više od 1.300 mjesta u vrtićima.
I poslije ovog upisnog roka, u toku školske godine bit će oglašavani termini novih upisnih rokova, kako bi se osigurao što veći obuhvat djece predškolskim odgojem i obrazovanjem. Paralelno nastavit ćemo s proširenjem kapaciteta kako u JU Djeca Sarajeva tako i kroz poticaje realnog sektora za otvaranje novih privatnih predškolskih ustanova, poručuju iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a.
Digitalizacija procesa upisa u vrtiće omogućila je jednake šanse za upis u predškolske ustanove za svu djecu. Povećana je transparentnost kod upisa, jer je kroz sistem vidljiv svaki korak prilikom rezervacije, registracije, kreiranja odgojnih grupa i na kraju odabira grupa.
Iz Ministarstva napominju da nije moguće izvršiti ručno upis u EMIS sistem, te da bilo kakvi pritisci u tom smislu ne mogu rezultirati upisom djece u vrtiće. Upis se vrši isključivo u skladu sa Instrukcijom o upisu.
Nadalje, digitalizacijom je osigurana popunjenost grupa kako je propisano Pedagoškim standardima i normativima kako u Javnoj ustanovi Djeca Sarajeva, tako i u privatnim predškolskim ustanovama.
Iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a ističu da je digitalizacija omogućila tačno utvrđivanje broja djece koja pohađaju privatne predškolske ustanove, a nakon čega su mogli osigurati sufinansiranje boravka djece u predškolskim ustanovama u iznosu od 200 KM mjesečno za 11 mjeseci i 100 KM za august.