Politika

Denis Bećirović brani presudu "Kovačević": Nedopustiv je pritisak na Evropski sud za ljudska prava

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se jučer na debati Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija o stanju u našoj zemlji, a poseban dio obraćanja posvetio je presudi u slučaju "Kovačević."

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Bećirović je tako rekao da je svaki pritisak na Evropski sud za ljudska prava “neprihvatljiv”, a posebno u kontekstu nedavne presude po apelaciji Slavena Kovačevića.

“Moramo ukinuti svaki oblik diskriminacije. BiH je prihvatila Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i sloboda. BiH ne treba selektivnu primjenu ovih konvencija. Ustav BiH propisuje direktnu primjenu Evropske konvencije o ljudskim pravima. BiH treba demokratska rješenja za postojeće probleme. Trebamo se baviti sveobuhvatnom provedbom aspekata Dejtonskog sporazuma. Mi moramo imati politički sistem koji će osigurati bolju budućnost za naše građane”, kazao je.

Pročitajte još

Ovaj komentar se može shvatiti kao kritika Christianu Schmidtu, visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini, koji je u više navrata komentarisao ovu presudu, te će se krajem novembra čak i obratiti sudu u Strazburu povodom rasprave o ovom slučaju.

Schmidt je sudu poslao pismo u kojem na neki način upozorava da bi potvrđivanje ove presude na Velikom vijeću suda u Strazburu moglo izazvati probleme u BiH u smislu dodatnih političkih komplikacija, odnosno da bi moglo dovesti do destabilizacije. To je također kazao i u svom Izvještaju UN-u u novembru prošle godine, svega nekoliko mjeseci nakon što je prvobitno pohvalio odluku Evropskog suda za ljudska prava.

Podsjetimo, Slaven Kovačević se žalio Evropskom sudu za ljudska prava da mu je kao stanovniku Bosne i Hercegovine koji živi u Sarajevu povrijeđeno aktivno biračko pravo na način da ne može glasati za sve kandidate za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i da ne može nikako glasati za kandidate za Dom naroda Bosne i Hercegovine.

Sud je presudio u korist aplikanta, navodeći da trenutni politički sistem koji preferira etničku pripadnost ugrožava demokratiju, te da bi Bosna i Hercegovina trebala preći sa sistema etničkog predstavljanja na sistem građanskog političkog predstavljanja.

U tom smislu, prilikom korištenja aktivnog biračkog prava, bilo čija etnička pripadnost kao glasača ne može se i ne smije koristiti, jer se time direktno podriva demokratija.