Svijet

Demokrat u Senatu drži govor već 18 sati

Booker se pojavio u Senatu u ponedjeljak navečer, poručivši da će ostati na govornici ''dokle god ga tijelo bude služilo''.

FOTO: EPA-EFE/WILL OLIVER
FOTO: EPA-EFE/WILL OLIVER

Demokratski senator iz New Jerseyja Cory Booker držao je govor u Senatu koji je trajao cijelu noć i nastavio se sve do utorka poslijepodne, u iznimnom činu izdržljivosti kako bi pokazao protivljenje Demokrata sveobuhvatnim potezima predsjednika Donalda Trumpa, prenosi Associated Press.

Booker se pojavio u Senatu u ponedjeljak navečer, poručivši da će ostati na govornici ”dokle god ga tijelo bude služilo”. Više od 18 sati kasnije, 55-godišnji senator, bivši igrač američkog nogometa, bio je vidno iscrpljen – ali još uvijek na nogama. Bio je to izvanredan prikaz izdržljivosti – jedan od najdužih govora u povijesti Senata – dok su Demokrati pokušavali pokazati svojim razočaranim biračima da čine sve kako bi se suprotstavili Trumpovoj politici.

”Ovo nisu normalna vremena za našu zemlju”, rekao je Booker na početku svog govora. ”I ne treba ih takvima tretirati u Senatu Sjedinjenih Američkih Država. Prijetnje američkom narodu i demokraciji su ozbiljne i hitne, i svi moramo učiniti više kako bismo im se suprotstavili.”

Pisma birača

Hodajući naprijed-natrag, a potom se oslanjajući na govornicu, Booker je satima govorio protiv rezanja sredstava za urede socijalne sigurnosti, koje provodi savjetnik predsjednika Trumpa Elon Musk u okviru Ministarstva za učinkovitost vlade. Iznosio je posljedice Trumpovih izvršnih naloga i upozoravao da bi mogla uslijediti šira rezanja socijalne mreže, iako republikanski zastupnici tvrde da programi neće biti dirani. Čitao je, kako je rekao, pisma svojih birača, stavljajući i skidajući naočale za čitanje. Jedan od njih je izrazio zabrinutost zbog Trumpovih najava o aneksiji Grenlanda i Kanade te ”nadolazeće ustavne krize”.

”Čujem vas. Vidim vas. I stojim ovdje dijelom i zbog pisama poput vaših”, rekao je Booker.

Pomagali mu postavljanjem pitanja

Kako je govor prelazio u utorak poslijepodne, Booker je dobio podršku kolega Demokrata koji su mu pomagali postavljanjem pitanja, dajući mu kratke predahne. Iako je odgovarao na pitanja, jasno je poručio da se neće povući s govornice. Stajao je sve vrijeme kako bi poštovao pravila Senata.

”Tvoja snaga, odlučnost i jasnoća su nevjerojatne, i cijela Amerika prati što govoriš”, rekao je čelnik Senatske većine Chuck Schumer.

Bookera su tijekom višesatnog govora održavale samo čaše vode. Kad su ga kolege pitali kako se osjeća, odgovorio je uz osmijeh: ”Neću se žaliti.”

Demokratski suradnici pratili su govor iz galerije Senata, a senator Chris Murphy bio je uz Bookera cijelo vrijeme, vraćajući tako podršku koju je od njega dobio 2016. kada je sam govorio gotovo 15 sati zalažući se za zakone o kontroli oružja.

Najduži govor

Najduži pojedinačni govor u povijesti Senata držao je Strom Thurmond iz Južne Karoline – 24 sata i 18 minuta 1957. godine, suprotstavljajući se Zakonu o građanskim pravima. Bookera je, sa 18 sati govora, prestigao samo senator Ted Cruz, koji je 2013. govorio 21 sat i 19 minuta protiv Zakona o pristupačnoj zdravstvenoj skrbi.

U utorak ujutro Booker se prisjetio Thurmonda i borca za građanska prava Johna Lewisa, poručivši da je za promjene u povijesti nužno i djelovanje naroda.

”Mislite da smo došli do građanskih prava jer je Strom Thurmond – nakon 24 sata filibustera – odjednom rekao: ‘Vidim svjetlo’? Ne, došli smo do građanskih prava jer su ljudi marširali za njih, znojili se za njih, a John Lewis je krvario za njih.”

Bookerov govor nije bio klasični filibuster, kojim se blokira određeni zakon, već šira kritika Trumpove politike s ciljem da se uspori rad Senata i privuče pozornost javnosti na napore Demokrata. Budući da Demokrati nemaju većinu ni u jednom domu Kongresa, gotovo su potpuno isključeni iz zakonodavne moći i pribjegavaju proceduralnim potezima kako bi se oduprli republikanskoj većini.

Booker je u svom drugom mandatu u Senatu, a kandidirao se za predsjednika 2020. godine, no povukao se iz utrke nakon što nije ispunio uvjete za sudjelovanje u siječanjskoj debati.

I prije izlaska na nacionalnu političku pozornicu, Booker je bio smatran uzdanicom Demokratske stranke u New Jerseyju, gdje je bio gradonačelnik Newarka od 2006. do 2013.