Drugo mjesto podijelili su novinarke BIRN-a BiH Džana Brkanić i Lamija Grebo sa pričom o uslovnim kaznama koje ne djeluju preventivno za zločine iz mržnje, i novinar portala Tačno.net Predrag Blagovčanin s pričom “Kako je Ministarstvo odbrane BiH zaštitilo ratnog zločinca”.
Treću nagradu osvojila je novinarka Al Jazeere Balkans Arduana Pribinja za priču “Zloupotreba recepata pacijenata u Kantonu Sarajevo”.
Nagrade je uručio šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH ambasador Johann Sattler ističući da su svi dobitnici nagrada razotkrili važne priče od javnog interesa.
Naglasio je da Delegacija EU podržava i ohrabruje razotkrivanje nezakonitosti i traženje odgovornosti za moćnike, posebno zato što istraživačko novinarstvo uključuje značajne rizike.
Sattler je poručio da će Delegacija EU i dalje instistirati da mora postojati institucionalna zaštita za novinare i hitno reagovati na svaki napad na medije.
Također, na svečanosti u Sarajevu dodijeljene su i regionalne EU nagradu za istraživačko novinarstvo a prva je pripala grupi autora iz Sjeverne Makedonije: Saška Cvetkovska, Elena Mitrevska Cuckovska, Maja Jovanovska i Trifun Sitnikovski, za dokumentarac “Nečista krv” koji prikazuje smrtonosne efekte profiterstva na COVID-u kojeg finansira država.
Drugu nagradu osvojio je novinar Al Jazeere Balkans iz BiH Dragan Stanimirović za dokumentarni serijal “Bitka za Neretvu”, a treću novinar BIRN-a iz Srbije Saša Dragojlo za priču “Krijumčar-prevodilac i ‘major Deki’: Tvrdnje o kriminalu uz policijsku pomoć”.
Organizator nagrade je Thomson Media, a za prvo mjesto je iznosila 5.000 eura, za drugo 3.000, a za treće 2.000 eura.