BiH

DANAS, U SARAJEVU: Lideri stranaka potpisuju dogovorenu Platformu, očekuje se da će im se pridružiti..

Podsjećamo i da je Milorad Dodik uputio poziv predsjednicima svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH, i vlasti i opozcije, na sastanak 14. maja u Doboju.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
Arhiv

Stranke dvije Trojke, jedna iz Federacije Bosne i Hercegovine, druga iz Republike Srpske usaglasile su sporazum po nazivom Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine koji bi trebao biti potpisan danas u Parlamentarnoj skupštini BiH u Sarajevu.

Potpisivanje Platforme i obraćanje predstavnicima medija bit će održano u 15 sati.

Finalni dokument poslan je svim parlamentarnim strankama, osim SNSD-u. Dokument je ponuđen i HDZ-u BiH, SDA, DF-u.

U dokumentu se, između ostalo, navodi opredijeljenost za mir i vladavinu prava, poštivanje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, Evopski put BiH, Plan rasta i povlačenje novca, uvođenje diferencirane stope PDV-a, uvođenje savremene tehnologije u izborni procesi, izmjena Izbornog zakona u skladu sa presudama Ustavnog suda BiH i presuda Evropskog suda za ljudska prava, piše Slobodna Bosna.

Očekuje se da sporazum podrže lider NES-a Nermin Ogrešević i Šemsudin Mehmedović, lider stranke Naprijed. 

Podsjećamo i da je Milorad Dodik uputio poziv predsjednicima svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH, i vlasti i opozcije, na sastanak 14. maja u Doboju. 

U nastavku donosimo ključne tačke iz Sporazuma:

1. Evropski put BiH i funkcionalnost institucija

Stranke se obavezuju da će raditi na stvaranju operativnog i funkcionalnog Vijeća ministara i Parlamentarne Skupštine BiH, te usmjerenosti na ispunjavanje uslova za dobijanje datuma početka pregovora za pristup EU. Također, zahtijevaju da se odmah nakon ispunjavanja uslova odredi datum održavanja međuvladine konferencije.

2. Plan rasta i razvojni projekti

Sporazum predviđa brzo dobijanje tranše od 70 miliona eura, kao i realizaciju projekata u vrijednosti od dvije milijarde KM za cijelu BiH. To uključuje projekte koji će direktno uticati na svakodnevni život građana.

3. Usuglašavanje zakonodavstva s pravima EU

Stranke su se složile da je potrebno kontinuirano usklađivanje domaćeg zakonodavstva s pravnom stečevinom EU (Aquis communautaire), uz obavezu institucija EU da obezbijede veću izvjesnost u pogledu trajanja pregovora i članstva.

4. Borba protiv korupcije i političkog uticaja

Sporazum uključuje beskompromisnu borbu protiv kriminala, korupcije, sukoba interesa i političkog uticaja u radu javnog sektora. Poseban naglasak stavljen je na reformu javnih nabavki, koje često predstavljaju područje manipulacija.

5. Ispunjavanje uslova za povlačenje novca iz EU fondova

Stranke se obavezuju da će ubrzati proces povlačenja sredstava iz evropskih fondova kako bi se realizovali projekti koji će direktno poboljšati životni standard građana.

6. Reforma izbornog zakonodavstva

U cilju obezbjeđenja pravičnog i transparentnog izbornog procesa, stranke su se složile da ubrzaju aktivnosti na reformi izbornog zakonodavstva u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava. Planira se implementacija novih tehnologija na izborima 2026. godine, uključujući skenerima glasačkih listića i opremu za autentifikaciju dokumenata.

7. Proaktivna promocija EU integracija

Stranke su dogovorile da će kroz zajednički plan promovirati prednosti članstva BiH u EU. To uključuje širu društvenu podršku, uključujući i proevropske stranke koje nisu dio parlamentarne većine.

Implementacija platforme

Kako bi osigurali uspješnu implementaciju, stranke potpisnice obavezale su se da neće pokretati pitanja koja mogu stvoriti političke tenzije. Također, planiraju osnovati tim za praćenje sprovođenja platforme, koji će redovno obavještavati javnost o napretku. Stranke su se također obavezale da će komunicirati sa građanima o važnosti članstva BiH u EU.

Sporazum koji će biti potpisan 9. maja predstavlja ključni korak ka političkoj stabilizaciji BiH i ubrzanju evropskih integracija, ali i ka usmjerenju na ključne ekonomske i institucionalne reforme. Ovaj dokument ukazuje na jasnu volju političkih stranaka da postignu konsenzus u pogledu strateških ciljeva, uprkos izazovima koji i dalje postoje u političkom okruženju BiH.