Hasičević je u obraćanju medijima izjavio to da su, kako je ocijenio, veliki napadi na promjene entitetske vlade u korist radničkih prava.
“To se prvenstveno odnosi na neradnu nedjelju, rast minimalne plate i uključivanje pauze u radno vrijeme. Sve to ima svoje pozitivne i negativne strane. Ako se koristite pukom matematikom, kojom smo se mi koristili prilikom uvođenja neradne nedjelje, nisu se dogodili gubici”, tvrdi.
Osvrnuo se i na namjeru da radna pauza bude uračunata u radno vrijeme.
“Kada je riječ o pauzi, ako idete na to da plaćate boravak, onda će to biti dodatni trošak. No, ako uzmete odmor radnika, benefite koje donosi takva vrsta odmora, onda se produktivnošću namiruje. Ove prakse su zaživjele u ostalim evropskim državama. Svjedoci smo da se uvodi i četverodnevna radna sedmica kako bi se povećala produktivnost”, ukazao je Hasičević.
Mašić je u obraćanju medijima napomenuo na to da Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) FBiH godinama nije funkcioniralo. Smatra da od trenutka kada je profunkcioniralo do danas postoji konsenzus vlade, sindikata i poslodavaca oko skoro svih ključnih pitanja, pa i oko ovogodišnjeg povećanja minimalne plate sa 619 na 1.000 KM.
Kao problemom je istakao i to što ranije nije bilo političke volje za značajne promjene. Misli da je sada drugačije, a to je argumentirao time da slijedi smanjenje doprinosa na plate, izmjene Zakona o radu i sveobuhvatna fiskalizacija. Sve to je nazvao sveobuhvatnom reformom. Posebno se osvrnuo na novi Zakon o radu.
“Ugovor na određeno neće biti pravilo, već će biti izuzetak od pravila. Uvodi se više slobodnih dana, mogućnost povećanja godišnjeg odmora do 60 dana u onim firmama koje to mogu priuštiti, uvodi se dupla dnevnica za one koji rade vikendom, pooštravaju se sankcije za nepoštivanje zakona”, naglasio je Mašić.
Uvjerava u to da će se ovim i drugim promjenama vratiti dostojanstvo radnika koje je, kako je zaključio, oduzeto prethodnim zakonom.