Magazin

Da li su čudotvorna dejstva supe od kostiju mit ili istina?

Nekada obična supa iz nanine kuhinje, danas je „superhrana“ slavnih i velnes influensera.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Supa od kostiju (poznata i kao bujon ili temeljac) proglašena je eliksirom mladosti i zdravlja, kažu, da od nje koža blista, zglobovi ne škripe, a kilogrami se tope.

Zvijezde poput Salme Hayek i Gwyneth Paltrow kunu se u ovu supu, dok je pokojni Kobe Brayant pio supu od kostiju kao obrok prije utakmice. Ipak, ova gusta, hranljiva tečnost nije nova pojava – korijene vuče iz praistorijske kuhinje, tradicionalne kineske medicine i narodnih lijekova širom svijeta.

Šta je zapravo supa od kostiju?

Pravi se dugim kuhanjem životinjskih kostiju i vezivnog tkiva (hrskavice, tetiva), u periodu od 12 do 48 sati. Na taj način se u tečnost oslobađaju kolagen, aminokiseline i minerali. Dobija se bogata, aromatična supa koja se može piti sama ili koristiti kao osnova za druga jela, piše Science Alert, a prenosi Danas.rs.

Iako se danas može kupiti gotova, domaća supa pruža veću kontrolu nad sastojcima i često ima veću nutritivnu vrijednost. Obično se priprema od kostiju (pilećih, goveđih, ribljih), vode, sirćeta (za lakše izvlačenje minerala), povrća i začinskog bilja.

Kolagen za kožu i zglobove – mit ili istina?

Supa od kostiju često se reklamira kao izvor kolagena – proteina ključnog za elastičnost kože i zdravlje zglobova. Neka istraživanja pokazuju da hidrolizovani kolagen može poboljšati elastičnost kože, hidriranost i smanjiti bore, dok drugi rezultati sugerišu olakšanje bolova kod osteoartritisa.

Međutim, većina tih studija odnosi se na kolagenske suplemente, a ne na količine prisutne u supi. Ispostavlja se da bujon sadrži znatno manje kolagena nego što je potrebno da bi se postigli klinički efekti.

Za podsticanje prirodne proizvodnje kolagena, naučnici i dalje preporučuju raznovrsnu ishranu bogatu proteinima, vitaminom C i zdravim mastima.

Zdravlje crijeva i mršavljenje

Supa od kostiju sadrži aminokiseline poput glutamina, glicina i arginina, koje potencijalno jačaju crevnu sluznicu i imunitet. Glutamin se posebno ističe kao pomoć kod sindroma „propusnih crijeva“, stanja koje se povezuje sa upalama i brojnim hroničnim bolestima.

Iako je malo direktnih dokaza iz studija na ljudima, supa je niskokalorična, bogata proteinima i može doprinijeti sitosti, što može pomoći kod kontrole tjelesne težine. Takođe hidrira i sadrži elektrolite (natrijum, kalijum, magnezijum), što je korisno tokom oporavka od bolesti.

Potencijalni rizici – teški metali, so i bakterije

Ipak, postoje i opasnosti: dugim kuhanjem kostiju mogu se u supu prenijeti teški metali poput olova. Studije o tome su podijeljene, ali rizik zavisi od porijekla i kvaliteta kostiju.

Kupovni temeljci često sadrže velike količine natrijuma, što može negativno uticati na krvni pritisak, srce i bubrege. Takođe, glutamat koji se prirodno javlja u supi može kod osjetljivih osoba izazvati nelagodnost, mada su takvi nalazi uglavnom anegdotski.

Nepravilno čuvanje domaće supe može dovesti do bakterijske kontaminacije i ozbiljnih stomačnih tegoba. Zato je važno brzo je rashladiti i dobro zagrijati prije konzumacije.

Korisna, ali ne i čudotvorna

Supa od kostiju može biti ukusna i hranljiva dopuna ishrani – posebno ako je pravite kod kuće od provjerenih sastojaka. Hidrira, bogata je proteinima i lako se uklapa u različite recepte. Ali, naučni dokazi da „briše bore“, „liječi crijeva“ ili „skida kilograme“ – još su tanki.

Ako želite da podstaknete proizvodnju kolagena, fokusirajte se na izbalansiranu ishranu: proteini, voće, povrće i zdrave masnoće su i dalje najbolji put. Ne zaboravite i zdrav stil života – dovoljno sna, izbjegavanje stresa, cigareta i redovna zaštita kože od sunca.

Supa od kostiju može biti dio tog zdravog paketa, ali ne očekujte čuda iz jedne šolje.