BiH

Crveni križ u BiH obilježava Svjetski dan zdravlja: Obučeno više od 50.000 osoba iz prve pomoći

Struktura Društva Crvenog krsta/križa BiH (DCK BiH) danas obilježava Svjetski dan zdravlja pod motom Svjetske zdravstvene organizacije "Moje zdravlje - moje pravo".

FOTO: CRVENI KRIŽ BIH / FACEBOOK
FOTO: CRVENI KRIŽ BIH / FACEBOOK

Tema ovogodišnjeg dana odabrana je kako bi se zagovaralo pravo svakog pojedinca na pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, obrazovanju i informacijama, kao i sigurnoj pitkoj vodi, čistom zraku, dobroj prehrani, kvalitetnim stanovanjem, dostojanstvenim radnim i ekološkim uslovima, i slobodu od diskriminacije jer zdravlje je ljudsko pravo, objavio je DCK BiH.

Aktivnosti Crvenog krsta/križa u oblasti javnog zdravlja, a na osnovu javnih ovlaštenja i međunarodnih strategija, ogledaju se iz nekoliko različitih segmenata: prva pomoć, dobrovoljno davalaštvo krvi, javno zdravlje i prevencija bolesti, reproduktivno zdravlje i spolno prenosive bolesti, briga o mentalnom zdravlju i psihosocijalna podrška, zdravlje u kriznim situacijama te zdravlje i starenje, odnosno, briga o starijim osobama.

Pročitajte još

“U 2023.godini osposobljeno je skoro 30.000 kandidata za vozače motornih vozila iz pružanja prve pomoći, a educirano je više od 2.000 radnika dok je kroz radionice, predavanja i treninge educirano više od 8.000 učenika osnovnih i srednjih škola. Također, organizirano je devet radionica za certifikaciju instruktora predavača te je osposobljen 131 instruktor od čega 79 doktora medicine. Tokom prošle godine organizirano je više od 400 radionica, predavanja i kampanja o javnom zdravlju, promociji zdravlja i prevenciji bolesti za više od 10.000 ljudi”, istakao je generalni sekretar Društva Crvenog krsta/križa BiH Namik Hodžić.

Osobama u tranzitu mobilni timovi, doktori medicine i psiholozi pružili su ukupno 54.660 usluga i aktivnosti u oblasti zdravstvene podrške od čega 18.350 intervencija prve pomoći, 30.471 usluge psihosocijalne podrške i psihološke prve pomoći, te 5.839 aktivnosti na promociji zdravlja i prevenciji širenja COVID-19 virusa.

“Također, značajno je istaći i da se tokom 2023. godine, broj korisnika pomoći i njege u kući povećao za 13 posto u poređenju s 2022. godinom. U tom smislu, usluge je koristilo 1.327 osoba u deset gradova naše zemlje. Medicinsko osoblje i volonteri obavili su 79.278 posjeta. Bitno je istaći i da 65 lokalnih zajednica učestvuje u programu Aktivnog zdravog starenja sa trenutnih 1.881 članova grupe. Oni su imali 803 aktivnosti, a u njima je učestvovalo 8.280 ljudi”, kazao je Hodžić.

Struktura Društva Crvenog krsta/križa BiH kroz niz aktivnosti obilježava ovaj datum.

“Crveni križ FBiH je edukacijom za korisnike Centra za starenje Novi Grad, zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH već započeo sa obilježavanjem Svjetskog dana zdravlja. Sa korisnicima Centra razgovarano je o pravilnoj i zdravoj ishrani te o prevenciji padova i prvoj pomoći. Također, u migrantskom kampu u Blažuju bit će održana radionica o temi promocija zdravlja s akcentom na ličnu higijenu kako bi se spriječile eventualne zaraze. Svim učesnicima radionice bit će podijeljeni i higijenski setovi sa neophodnim higijenskim potrepštinama”, kazao je sekretar Crvenog križa Federacije BiH Daniel Tučić.

Slična situacija je i u Crvenom krstu bh. entiteta Republike Srpske.

“Promotivno-edukativne radionice bit će organizirane širom Republike Srpske. Naši volonteri i profesionalci će, pored toga, organizirati i akcije darivanja krvi, a u svim većim organizacijama bit će održana aktivnost simbolično nazvana ‘zdravstveni dan’ gdje će se zainteresiranim prolaznicima vršiti besplatno mjerenje šećera u krvi i krvnog pritiska”, rekla je Jasmina Bukejlović, potpredsjednica Crvenog krsta RS-a.

Crveni krst/križ u BiH svakodnevno radi na unapređenju zdravstvenih programa i aktivnosti sa ciljem promocije, zaštite i očuvanja zdravlja stanovništva, ali i ublažavanju posljedica u slučaju prirodnih katastrofa, kriznih situacija, klimatskih promjena, epidemija, pandemija i drugih nepogoda koje mogu ugroziti ljudske živote i javno zdravlje stanovništva u cjelini.

“Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i Međunarodna Federacija Crvenog krsta/križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) nedavno su obnovili Sporazum o crvenom kanalu, okvir saradnje za postizanje bolje zdravstvene zaštite u vanrednim situacijama. SZO u BiH i Društvo Crvenog krsta/križa u BiH već rade zajedno i siguran sam da će ubuduće ta saradnja biti još i produktivnija, osiguravajući da BiH ima adekvatan i brz odgovor u kriznim zdravstvenim situacijama, ali i kvalitetno izgrađene kapacitete i obučeno osoblje, koje može pratiti zahtjeve složenih okolnosti tih situacija”, istakao je Mirza Palo, stručni saradnik u uredu SZO u BiH.