Većina ovog iznosa je bila pomoć u novcu (3,3 miliona KM), a ostalo je bila pomoć u robama.
Pomoć je došla do 1.193 domaćinstva u Jablanici, Konjicu, Fojnici, Kiseljaku, Kreševu i Mostaru. Od ukupnog iznosa, najviše sredstava usmjereno je u Jablanicu (1.340.000 KM), Konjic (1.197.000 KM), Fojnicu (596.000 KM) potom Kiseljak (493.217 KM), Kreševo (414.474 KM) i Mostar (115.647 KM).
Generalni sekretar Društva Crvenog križa BiH Namik Hodžić kazao je na press konferenciji da su podržali izgradnju ili sanaciju, u zavisnosti od potrebe, 298 objekata na ovom području, što ne bi bilo moguće bez snažne podrške partnera-donatora.




Istaknuto je da je pomoć domaćinstvima podrazumijevala i distribuciju kućanskih aparata, ogrjeva, građevinskog materijala, higijene, hrane, odjeće, obuće, alata, kao i novčane pomoći.
“Više od 830 volontera Crvenog križa FBiH bilo je na terenu, od prikupljanja pomoći, distribucije, podrške evakuaciji, do psihosocijalne pomoći. Aktivirana je i linija za psihološku pomoć, a naši psiholozi su samo u prvim danima zabilježili više od stotinu poziva. Lokalne organizacije Crvenog križa u zajednicama pogođenim poplavama distribuirale su više od 200.000 prehrambenih i više od 100.000 higijenskih artikala, a u cilju zaštite volontera te podrške aktivnostima zaštite i spašavanja, realizirana je distribucija više od 20.000 alata i različite vrste opreme”, rekao je sekretar Crvenog križa FBiH Daniel Tučić.
Pomoć je prikupljana u putem humanitarnog broja 17023, ali i putem međunarodnih organizacija.
“Ovaj odgovor pokazao je snagu Crvenog krsta/križa na svim nivoima. Crveni krst RS-a dao je doprinos kroz animiranje građana da pozivima na humanitarni broj i direktnim uplatama na račun Cruštva Crvenog križa BiH podrže najugroženije”, kazao je generalni sekretar Crvenog krsta RS-a Rajko Lazić.
Najavljeno je da će domaćinstva nastaviti pomagati u procesu oporavka kroz druge projekte i donatorske inicijative.