Črne pisanice najčešće krase motivi cvijeća s uskrsnom porukom, koji se crtaju pčelinjim voskom batik tehnikom.
Motivi koji su pokriveni voskom budu prvo u boji jajeta, nakon toga ide boja, prekriva se opet voskom, završna faza je bojanje u crnu boju, nakon toga otapanje tog voska, objasnila je Vladimira Rodiger Kuretić, voditeljica radionice, prenosi HRT.
Vladimira Kuretić tehniku je naučila od gospođe Biserke Vučenik, nositeljice umijeća izrade črnih pisanica. Sada se to znanje prenosi na radionicama za koje vlada veliko zanimanje.
– Zanimljivo je, oduvijek mi je bila želja to naučiti zato jer su moji roditelji bili podrijetlom iz Donje Dubrave i sjećam se da je sestra davno dobila jednu črnu pisanicu od bake, rekla je Zvjezdana Horvat Štefulj, Čakovec.
Tako ukrašene pisanice darivale su se na takozvanu Bijelu nedjelju – prvu poslije Uskrsa.
– Kad se črna pisanica napravila za pisanu nedjelju ona se darivala i oni koji su si međusobno darivali postali su ili braća ili sestre, rekla je Sandra Mikac, knjižnica Nikola Zrinski Čakovec.
Črne pisanice karakteristične su za donje Međimurje, a svoje su mjesto našle i u Muzeju Međimurja u Čakovcu, gdje se čuvaju neki od najljepših primjeraka ovog zaštićenog kulturnog dobra.