Tadašnji predsjednik Crne Gore, Filip Vujanović, najavio je ukidanje vojnog roka u avgustu 2006. godine, naglašavajući da mladi mogu nastaviti školovanje ili se angažovati u korisnim aktivnostima. Danas, ministar odbrane Dragan Krapović podržava mogućnost ponovnog uvođenja obaveznog vojnog roka, što ukazuje na promjene u sigurnosnoj i političkoj dinamici regiona.
Ministarstvo odbrane Crne Gore izjavilo je da je vraćanje vojnog roka pitanje koje će biti razmatrano s velikom pažnjom, uz široki konsenzus i analizu potencijalnih posljedica. Ova diskusija dodatno je aktuelizirana najavama iz Hrvatske i Srbije o ponovnom uvođenju obaveznog vojnog roka, što može utjecati na odluke u Crnoj Gori.
Vojni analitičar Aleksandar Radić ističe da Crna Gora treba pratiti poteze drugih zemalja u regionu. “Sada nemate mnogo izbora. Slijedite poteze koji su već učinjeni,” rekao je Radić, naglašavajući potrebu za proaktivnim pristupom u sigurnosnim pitanjima.
Crna Gora je ukinula obavezno služenje vojnog roka 2006. godine, iste godine kada je obnovila nezavisnost putem referenduma. Godinu dana kasnije postala je članica NATO-a, što je dodatno oblikovalo njen pristup vojnoj i sigurnosnoj politici.
NATO ne propisuje obaveznu vojnu službu, ali naglašava važnost sposobnosti oružanih snaga za zaštitu teritorije i stanovništva. Oko trećine članica NATO-a ima neki oblik obaveznog vojnog roka, a mnoge saveznice razmatraju mogućnost uvođenja sličnih mjera. Radić dodaje da bi ovo moglo utjecati i na druge zemlje u regionu, poput Sjeverne Makedonije.