“U telefonskom razgovoru sa Denisom Bećirovićem razgovarao sam o zabrinjavajućim dešavanjima u Bosni i Hercegovini. Uvjerio sam ga u nepokolebljivu posvećenost EU podršci stabilnosti i sigurnosti zemlje”, objavio je Costa na društvenoj mreži X i dodao:
“Najbolji put naprijed je napredak na agendi EU.”
On je poručio da lideri zemlje imaju ključnu ulogu u provođenju neophodnih reformi i smanjenju tenzija.
U Sarajevu je jučer boravila visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas koja je naglasila posvećenost suverenitetu i cjelovitosti BiH kazavši da rukovodstvo entiteta Republika Srpska posljednjim postupcima podriva institucije države.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.