Ekonomija

Cijene nafte ispod 65 dolara

Cijene nafte zadržale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod 65 dolara, balansirajući između naznaka smanjene američke proizvodnje i signala iz redova Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njenih saveznika da planiraju „podebljati“ isporuke i u julu.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Na londonskom se tržištu barelom nafte nakon podneva trgovalo po 16 centi nižoj cijeni nego na zatvaranju trgovine prošlog petka, od 64,62 dolara. U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje je stajao 61,35 dolara.

Obim trgovanja bio je skroman budući da su američka tržišta bila zatvorena zbog Dana sjećanja na pale vojnike.

Prošle sedmice trgovce je iznenadio signal OPEC+ da bi mogao značajnije povećati snabdijevanje i u julu.

OPEC+ razgovara o mogućem povećanju proizvodnje, izvijestio je Bloomberg News, pozivajući se na predstavnike članica grupe, koji su dodali da bi odluka mogla biti uvrštena na dnevni red sastanka zakazanog za 1. jun.

Više je opcija na stolu, uključujući i povećanje snabdijevanja za dodatnih 411 hiljada barela dnevno, naveo je Blumberg njuz, uz napomenu da dogovor još nije postignut.

Saudijska Arabija, Rusija, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Kazahstan, Alžir i Oman već su odlučili povećati snabdijevanje u maju i junu za 411 hiljada barela dnevno, budući da je odnos ponude i potražnje po njihovoj ocjeni „zdrav“, sudeći po nivou zaliha.

Tržišta pozorno prate i pregovore između Vošingtona i Teherana o iranskom nuklearnom programu.

Pregovarači su u petoj rundi razgovora postigli tek ograničeni napredak, ocjenjuju analitičari, što znači i manje šanse za normalizaciju isporuka iranske nafte.

Poticaj cijenama bio je i talas kupovine pred dugi vikend u SAD-u i smanjeni broj aktivnih bušotina prošle sedmice, prema podacima specijalizovane kompanije Bejker Hjus. Manji broj bušotina signalizira smanjeno snabdijevanje iz SAD-a.

Američki predsjednik Donald Trump stišao je pak u nedjelju nervozu koju je izazvala najavljena 50-postotna carina na uvoz robe iz EU-a, pomjerivši rok za dogovor s Briselom za otprilike mjesec dana.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pozvala je američkog predsjednika u telefonskom razgovoru da odgodi carine i on je novinarima rekao da je prihvatio taj prijedlog.

„Jako smo lijepo razgovarali i prihvatio sam prijedlog da pomjerim rok“, rekao je Trump pred povratak u Vošington nakon vikenda provedenog u New Jerseyu. „Rekla je da ćemo se jako brzo sastati i vidjeti možemo li nešto dogovoriti“, naveo je.

„Razgovor je bio dobar“, napisala je Von der Leyen na X-u, dodavši da je EU spremna reagovati u kratkom roku.

„Da bismo postigli dobar sporazum, treba nam vremena do 9. jula“, dopisala je čelnica EK.

Analitičari strahuju da bi carine mogle zakočiti privrednu aktivnost i potražnju za energentima.

OPEC je odvojeno objavio da je barel korpe nafte njegovih članica u petak pojeftinio 18 centi, na 63,63 dolara.