Kultura

Četvrti bosanskohercegovački slavistički kongres u Sarajevu od 22. do 24. maja

Slavistički komitet Bosne i Hercegovine u saradnji s Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke, Filozofskim fakultetom i Rektoratom Univerziteta u Sarajevu organizuje Četvrti bosanskohercegovački slavistički kongres od 22. do 24. maja 2025. u Sarajevu.

FOTO: ARHIVA
FOTO: ARHIVA

Navode da će nakon uspješno održana tri kongresa (2011, 2015. i 2021.), koji su okupili najznačajnije slaviste i slavistice, ovogodišnji Kongres u tri dana ugostiti oko 160 učesnica i učesnika koji će predstaviti aktuelne lingvističke, književne i kulturološke teme.

Teme se odnose na standardizaciju bosanskog, hrvatskog, srpskog jezika krajem 20. i početkom 21. stoljeća; historiju jezika; teme iz dijalektologije; bosanski, hrvatski, srpski jezik u nastavnoj praksi u Bosni i Hercegovini i svijetu; savremena slavistička lingvistička istraživanja; bosanskohercegovačku književnost / književnosti naroda Bosne i Hercegovine u južnoslavenskom, komparatističkom i intertekstualnom kontekstu; fenomen migraciono-dijaspornih književnosti i manjinske književne i kulturne tradicije u slavenskom kontekstu; slavenske književnosti i tranziciju; reprezentaciju i percepciju emocija u slavenskom književnom i civilizacijskom kontekstu; te savremena slavistička književna i kulturalna istraživanja.

Učesnice i učesnici Četvrtog bosanskohercegovačkog slavističkog kongresa dolaze iz Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Češke, Francuske, Hrvatske, Njemačke, Italije, Poljske, Sjeverne Makedonije, Norveške, Slovenije, Slovačke, Srbije, Ukrajine i Velike Britanije. Plenarna izlaganja održat će profesori Celia Hawkesworth (University College London), Krešimir Bagić (Sveučilište u Zagrebu) i Julija Dragojlović (Univerzitet u Beogradu).

Slavistički komitet dodijelit će nagradu “Povelja bana Kulina” za poseban doprinos slavistici, a ove je godine Organizacioni odbor Kongresa odlučio da to bude profesorica, predavačica i prevoditeljica Celia Hawkesworth, čiji su prijevodi djela nobelovca Ive Andrića, Dubravke Ugrešić, Daše Drndić, Semezdina Mehmedinovića, Nenada Veličkovića i Senke Marić neprikosnoveni i predstavljaju naučni, kulturološki i umjetnički most između anglističke i slavističke tradicije, najavljeno je iz Komiteta.