Sarajevo

Čelnici turskog Konyaspora klanjali podne-namaz u Bakr-babinoj džamiji, imali su poseban razlog

Fudbaleri Željezničara i Konyaspora večeras će od 18 sati odigrati međunarodnu prijateljsku utakmicu na Grbavici. Od koga je krenula inicijativa ne treba puno spominjati, iako nikada Hadis Zubanović neće sebe stavljati u prvi plan.

FOTO: DESTINATION SARAJEVO
FOTO: DESTINATION SARAJEVO

Mnoge su poveznice između Željezničara i Konyaspora, ali i Grada Sarajeva i Konye.

Naime, ovaj grad obnovio je, odnosno izdvojio najveća sredstva za obnovu Bakr-babine džamije u Sarajevu. Ova džamija je iz nekoliko razloga specifična.

Džamiju je sagradio sarajevski trgovac hadži Alija Bakr-baba 1544. godine na Atmejdanu. Pored džamije je sagradio i mekteb. U tom periodu Bakr-babina džamija je bila jedna od najljepših i najvećih sarajevskih džamija sa kamenom munarom. Prilikom pohoda Eugena Savojskog na Sarajevo u oktobru 1697. godine, džamija je u potpunosti izgorjela. Godine 1700. džamiju je obnovio stanovnik ove mahale hadži Mehmed Medbesarović.

Početkom 19. stoljeća ovaj prostor gubi na značaju, a odmah iza Austrougarske okupacije 1878. godine, džamija je pretvorena u vojno skladište i budući da nije održavana, čitava džamija zajedno sa mektebom je porušena 1895. godine. Uz džamiju je ostalo jedino groblje, koje je ekshumirano 1939. godine.

Sačuvali su se natpisi sljedećih nišana: Munla-Zulfikar (1762/63), kaligraf Misrija Hasan-efendija (1769/70), Abdulah-efendija Kantamirija (1774/75), Munla-Mustafa (1774/75, unuk Kantamirije), Hadži-Abdulah Hadžiabdagić (1795/96), Serdengečdija Tola Salih-aga (1808/09), Muharem-aga Očaktan (1810/11).

Džamija je obnovljena i svečano otvorena 27. juna 2011. godine, ponajviše zahvaljujući hadži hafizu Halidu ef. Hadžimuliću, koji je godinama uvjeravao ljude da je tu bila džamija, što je u potpunosti ignorisano za vrijeme komunizma.

Konya je također sagradila mevlevijsku tekiju na Jekovcu iznad šehidskog mezarja Kovači.

Upravo iz ovih razloga, čelnici Konyaspora izrazili su želju da klanjaju podne-namaz u Bakrbabinoj džamiji i iz poštovanja prema hafizu Halidu.