Kako bi svi oni koji u predstojećoj turističkoj sezoni budu imali namjeru iz Bosne i Hercegovine sa kućnim ljubimcima putovati u Hrvatsku, Carinska uprava Hrvatske za Bosnainfo je dala pojašnjenja kako bi takve osobe izbjegle sve eventualne nejasnoće i moguće probleme.
Navode da su propisi i pravila koja se odnose na graničnu provjeru i pregled veterinarsko-zdravstvenih uvjeta kojima moraju udovoljavati kućni ljubimci tokom nekomercijalnog premještanja u nadležnosti Granične veterinarske inspekcije Državnog inspektorata Hrvatske.
“Carinski službenici na graničnim prijelazima vrše službene kontrole nad kućnim ljubimcima koji se u Uniju unose iz trećih zemalja. U smislu odredbi Uredbe (EU) br. 576/2013 kućnim ljubimcima navedenim u Dijelu A Uredbe smatraju se psi, mačke, pitome vretice (kune), dok se kućnim ljubimcima navedenim u Dijelu B Uredbe smatraju beskralježnjaci (osim pčela, bumbara, mekušaca i rakova), ukrasne akvatične životinje (ukrasne ribice), vodozemci, reptili, ptice (osim peradi i ptica koje se premještaju u komercijalne svrhe) te glodavci i kunići. Pri tome, nekomercijalnim kretanjem kućnih ljubimaca smatra se premještanje kućnog ljubimca bez neposrednoga komercijalnog učinka ili prijenosa vlasništva nad kućnim ljubimcem na drugu pravnu ili fizičku osobu”, pojašnjeno je iz Carinske uprave Hrvatske.
Granični prelazi gdje je dozvoljen ulazak
Napominju da je unošenje kućnih ljubimaca, u pratnji vlasnika ili osobe ovlaštene od vlasnika, iz trećih zemalja moguće je samo na graničnim prijelazima određenim Pravilnikom o određivanju ulaznih točaka za nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca.
Upravo ono što je veoma važno znati za građane Bosne i Hercegovine koji putuju sa kućnim ljubimcima jeste da u Hrvatsku ne mogu ući na svakom graničnom prelazu.
Kao cestovne ulazne tačke za te namjene navedeni su isključivo granični prelazi Bajakovo, Batina, Erdut, Gunja, Hrvatska Dubica, Hrvatska Kostajnica, Ilok, Jasenovac, Kamensko, Karasovići, Klek, Ličko Petrovo Selo, Maljevac, Metković, Nova Sela, Slavonski Brod, Slavonski Šama, Stara Gradiška, Tovarnik, Vinjani Donji, Vinjani Gornji, Vukovar, Zaton Doli i Županja.

Informacije o prekograničnom kretanju kućnih ljubimaca mogu se pronaći i na sljedećoj poveznici: https://carina.gov.hr/pristup-informacijama/propisi-i-sporazumi/carinsko-postupanje/fizicke-osobe-2715/prekogranicno-kretanje-kucnih-ljubimaca/2744 .
U smislu nekomercijalnog unosa kućnih ljubimaca na carinsko područje Unije, općenito vrijede pravila da kod unosa pet ili manje kućnih ljubimaca isti na ulaznom graničnom prelazu podliježu dokumentacijskom i identifikacijskom pregledu te evidentiranju od carinskih službenika.
Posjednik ili ovlaštena osoba u trenutku ulaska u Uniju iz treće zemlje je obvezan carinskim službenicima predočiti identifikacijski dokument – veterinarski certifikat ili pasoš ovisno o tome je li kućni ljubimac porijeklom iz treće zemlje ili Unije.
Kućni ljubimci moraju biti odgovarajuće označeni mikročipom (transponderom).
Vakcina protiv bjesnila
Ono što je posebno važno u odnosu na vakcinisanje protiv bjesnoće moraju biti zadovoljeni zahtjevi da vakcinaciju obavlja ovlašteni veterinar, da kućni ljubimac mora biti star najmanje 12 sedmica na datum vakcinisanja, da ne smije biti vakcinisan prije označavanja mikročipom, da datum vakcinisanja nije raniji od datuma ugradnje mikročipa, te da se može nekomercijalno premještati (unositi u Uniju) samo u razdoblju valjanosti vakcinisanja protiv bjesnoće.
“U odgovarajućem dijelu identifikacijskog dokumenta ovlašteni veterinar obvezno navodi naziv cjepiva, datum cijepljenja i razdoblje valjanosti cijepljenja protiv bjesnoće i te podatke potvrđuje svojim potpisom i službenim pečatom”, naglašavaju iz Carinske uprave Hrvatske. Ako je kućni ljubimac prvi puta u životu primio vakcinacije, razdoblje valjanosti se računa tek nakon 21 dan od cijepljenja.

“Ako se radi o kućnom ljubimcu koji je redovito cijepljen svake godine u vremenu valjanosti cijepljenja nije potrebno čekati 21 dan nakon cijepljenja da bi se mogao nekomercijalno premještati, osim ako se radi o kućnom ljubimcu koji je cijepljen nakon što je prošlo razdoblje valjanosti prethodnog cijepljenja te je tada potrebno čekati 21 dan nakon cijepljenja da bi se životinja mogla nekomercijalno premještati”, ističu iz Carinske uprave Hrvatske.
U skladu s odredbama Pravilnika o opasnim psima u Republiku Hrvatsku nije dozvoljeno unositi iz drugih zemalja članice (Unije i treće zemlje) u svrhu uvoza, provoza ili privremenog boravka opasne pse pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnog kinološkog saveza (FCI) i njihovih križanaca.