BiH

Carinska uprava Hrvatske za Bosnainfo o tome zašto kamioni nekada duže čekaju na granici: Potrebe za ispravcima ili dopunama podnesenih isprava

Carinska uprava Ministarstva finansija Hrvatske u odgovoru za Bosnainfo odbacila je sve navode da su višesatna čekanja na graničnim prelazima posebno kamiona sa teretom uzrokovana neefikasnim djelovanjem njihovih zaposlenika.

FOTO: FACEBOOK/BOSNA VIJESTI
FOTO: FACEBOOK/BOSNA VIJESTI
Ilustracija

“Vrijeme potrebno za završetak carinskih formalnosti ili nekog drugog postupka često se produžuje u slučaju potrebe za ispravcima ili dopunama podnesenih isprava koje za podnositelje robe sačinjavaju carinski agenti (špediteri) na čiji rad i dinamiku rada carinski službenici nemaju utjecaja.  Po zaprimanju dopunjenih isprava iste se ponovno provjeravaju prije puštanja vozila pa se time i vrijeme čekanja produžuje”, navode iz Carinske uprave Hrvatske.

Procedure prelaska granice zavisi od više službi

Naime, prevoznici u Bosni i Hercegovini iskazuju nezadovoljstvo dužinom boravka na graničnim prelazima zbog obavljanja carinskih propisa u višesatnim i kilometarskim čekanjima.

Od Carinske uprave Hrvatske tražili smo pojašnjenje zašto je zapravo to tako i šta je nužno zapravo uraditi kako bi se pojednostavio proces boravka na granici posebno za teretni promet

“Sve carinske formalnosti i procedure carinski službenici primjenjuju sukladno načelima olakšanja i ubrzanja trgovine s jedne strane te očuvanja financijskih interesa i suzbijanja nepravilnosti s druge strane. U obavljanju poslova na graničnim prijelazima, a posebice u intervalima pojačanog prometa i u suradnji s ostalim nadležnim službama na graničnim prijelazima postupa se usklađeno i vodeći brigu da se osigura optimalna protočnost prometa.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Dodatno napominjemo, kako na graničnim prijelazima, prije carinske procedure, nadzore obavljaju i druge ovlaštene službe kao što su Granična policija te granična fitosanitarna, veterinarska i sanitarna inspekcija Državnog inspektorata te o dinamici navedenih pregleda, a koji svi prethode završnoj carinskoj kontroli, također može ovisiti duljina čekanja vozila na graničnim prijelazima”, pojašnjavaju iz Carinske uprave Hrvatske.

Ministarstvo finansija, Carinska uprava, naglašavaju, nadležno je za provođenje nadzora nad robama koje se uvoze, izvoze i provoze kroz carinsko područje Republike Hrvatske/Europske unije te za utvrđivanje, naplatu i nadzor naplate carinskih davanja, akciza, posebnih poreza, poreza na dodanu vrijednost i drugih javnih davanja.

Hrvatska ne može samostalno praviti izuzeća

“U odnosu na propisane poslove nadzora nad robama i osobama, Carinska uprava primjenjuje carinsko zakonodavstvo koje je jedinstveno na cjelokupnom carinskom području Europske unije te primjenjuje zajednička pravila koja se odnose na nadzor robe i stvari”, naglašavaju iz Carinske uprave Hrvatske.

Slijedom toga, navode, Republika Hrvatska kao članica Europske i Carinske unije u obvezi je primjene jedinstvenih carinskih pravila relevantnih u svim državama članicama i u odnosu na takve propise ne može donositi nacionalne odredbe niti izuzeća.

FOTO: FENA/ARHIVA
FOTO: FENA/ARHIVA

“U skladu s odredbama Carinskog zakonika Unije, carinska tijela mogu obaviti sve carinske provjere koje smatraju potrebnim, a koje se mogu sastojati od pregleda robe, uzimanja uzoraka, provjere točnosti i potpunosti informacija koje se navode u deklaraciji, provjere vjerodostojnosti, točnosti i valjanosti dokumenata, pregledavanja računa gospodarskih subjekata i drugih evidencija, provjere prijevoznih sredstava, provjere prtljage i ostale robe koju nose osobe i obavljanja službenih ispitivanja i ostalih sličnih radnji”, ističu iz Carinske uprave Hrvatske.

Carinske provjere, navode, mogu biti slučajnog odabira, ali ponajprije se temelje na analizi rizika pomoću tehnika elektroničke obrade podataka, s ciljem prepoznavanja i procjene rizika i donošenja potrebnih protumjera, na temelju kriterija koji su izrađeni na nacionalnoj razni i razini Unije, a po potrebi i na međunarodnoj razini, čime se u konačnici osigurava nesmetan protok robe uz zaštitu tržišta EU i sigurnosti građana EU.

“Redovni carinski nadzor obavlja se bez iznimke i sukladno propisanim procedurama, kontinuirano, 24 sata/7 dana u tjednu/365 dana u godini, te u slučajevima sumnje u bilo kakve nepravilnosti kojima se krše carinski, trošarinski ili drugi propisi, carinski službenici provode ispitne radnje i ukoliko se dokažu nepravilnosti, ovlašteni su izdati prekršajni nalog, podnijeti optužni prijedlog odnosno kaznenu prijavu”, navode iz Carinske uprave Hrvatske.