Svijet

Budući njujorški gradonačelnik jeo rižu rukama, uslijedila reakcija desničara i rasista: "Kad odrasteš u Trećem svijetu imaš drugačije razumijevanje palestinske borbe" (VIDEO)

Na društvenim mrežama pojavila se snimka na kojoj Zohran Mamdani, demokratski kandidat za gradonačelnika New Yorka te izgledni budući gradonačelnik, rižu jede rukom.

Zohran-Mamdani
FOTO: EPA-EFE/VINCENT ALBAN / THE NEW YORK TIMES / POOL

Na snimci, koja je prvotno nastala 2023. godine za Uncivilised Media, 33-godišnji demokrat jede biryani rukama dok odgovara na pitanja o svojoj kampanji. „Sveti gral tabua u američkoj politici”, kaže novinar, „uključuje socijalizam, islam i Palestinu. Ti ideš na sva tri. Reci mi, zašto je Palestina dio tvoje politike?”

„Kad odrasteš u Trećem svijetu”, odgovara Mamdani, „imaš sasvim drugačije razumijevanje palestinske borbe.”

Snimku je ovih dana ponovno objavio profil End Wokeness na X-u te je proširio dalje.

“Civilizirani ljudi u Americi ne jedu ovako. Ako odbijaš prihvatiti zapadne običaje, vrati se u Treći svijet”, napisao je kongresnik Brandon Gill, republikanac iz Texasa.

Mamdani, koji je rođen u Ugandi, a odrastao u New Yorku, nakon ponovne objave videa brzo je postao meta brojnih desničara na društvenim mrežama, posebno ispod objave Brandona Gilla.

Krajnje desna aktivistkinja Laura Loomer bila je među prvima koji su se pridružili napadima. „Odvratno”, napisala je. „Moji psi su čišći i civiliziraniji kad jedu nego mali Muhamed.” Drugi su iskazivali prijezir nešto suptilnije. Nekoliko korisnika istaknulo je da je supruga Brandona Gilla, Danielle D’Souza – autorica i kći konzervativca Dinesha D’Souze – indijskog porijekla, gdje je jedenje rukama ne samo prihvaćeno, nego se i očekuje kod određenih tradicionalnih jela.

Ipak, Danielle je odlučila odgovoriti. „Nisam odrasla jedući rižu rukama i oduvijek sam koristila vilicu”, napisala je. „Rođena sam u Americi. Kršćanka sam, MAGA domoljub. Očeva šira obitelj živi u Indiji i oni su također kršćani te i oni koriste vilice. Hvala vam na pažnji.”

Javio se i njezin otac, punac kongresnika Gilla.

„Jedenje rukama je prihvatljivo kada se radi o kruhu, naan-u ili pizzi. Ne i kada je riječ o juhi, mesnoj štruci ili pire krumpiru”, napisao je Dinesh D’Souza, uz fotografiju na kojoj večera. „Indijci ponekad jedu rižu rukama u Indiji, ali to je puno češće u ruralnim područjima. U Americi se to smatra odvratnim.”

Jedenje rukom u nekim se civilizacijama smatra tradicijom, ponekad i obvezom. U mnogim dijelovima Bliskog istoka i južne Azije, jedenje desnom rukom nije samo običaj nego i pravilo. Lijeva ruka, koja se smatra nečistom, koristi se za osobnu higijenu. Dijeljenje hrane, posluživanje i čak pozdravljanje – sve se radi desnom rukom; to je oblik bontona.

U islamskoj kulturi, prorok Muhamed poticao je jedenje desnom rukom – kao čin poštovanja i čistoće. U Etiopiji se jela poput injere dijele rukama, što simbolizira ljubav i zajedništvo. U jugoistočnoj Aziji, u zemljama poput Tajlanda, Indonezije i Filipina, jedenje rukama povezano je s tradicijom i osjećajem ugode.

U Indiji ta praksa proizlazi iz ayurvedske filozofije, koja uči da se pet elemenata – zemlja, voda, vatra, zrak i prostor – odražavaju u pet prstiju. Jedenje rukama smatra se načinom da se uključe sva osjetila, da se tijelo uskladi s hranom, pri čemu svaki prst simbolizira jedan element. Sam čin jedenja tako postaje intiman, povezan i gotovo duhovan, prenio je Index.hr.