Sarajevo

Brojne teme na panelu Odgovor društva na govor mržnje i nasilni ekstremizam na društvenim mrežama

Na regionalnom panelu o temi “Odgovor društva na govor mržnje i nasilni ekstremizam na društvenim mrežama“ koji je održan u Sarajevu, predstavljene su preporuke za mlade, ali i ostali korisni sadržaji društvenih medija o tome kako prepoznati govor i narative mržnje, diskreditacijske kampanje, nasilne i ekstremističke sadržaje.

FOTO: JABIHEU
FOTO: JABIHEU

U periodu od osam mjeseci 40 mladih iz čitave BiH, zajedno sa pet mentora iz nevladinih organizacija, analiziralo je ukupno 265.313 sadržaja na Facebooku, Twitteru, Instagramu, YouTubeu, portalima i forumima. Ukupni broj sadržaja koji je opažen kao govor mržnje, radikalizam, ekstremizam i terorizam je 403.

Dokument „Preporuke HUB-a za digitalnu sigurnost za mlade i ostale korisnike društvenih mreža, portala i medija“ predstavio je profesor Zlatan Bajramović sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

On je kazao da pojava sadržaja koji imaju obilježja govora mržnje, radikalizma, ekstremizma i terorizma izravno ugrožavaju mlade korisnike u virtuelnom prostoru zbog čega je potrebno predstaviti mehanizme zaštite od ovakvog ugrožavanja. Značaj ovog projekta je u tome da se mlade nauči da prepoznaju sporne sadržaje, prijave počinioce ali i pomognu svojim vršnjacima da na pravilan način reaguju na cyber nasilje – rekao je Bajramović.

Učesnici panela, iz BiH, Srbije, Crne Gore, naglasili su potrebu za edukacijom mladih o kritičkoj analizi online informacija, naročito u eri novih izazova koje donosi AI generisani sadržaji.

Istakli su da samo zajedničkim naporima i intezivnim kampanjama podizanja svijesti, uz koordinisanu multisektorsku i međunarodnu saradnju možemo odgovoriti na ove globalne izazove u cilju izgradnje jednog harmoničnog, sigurnog, inkluzivnog i tolerantnog digitalnog okruženja.

To je ujedno bio i završni događaj projekta “HUB za digitalnu sigurnost – Mladi bh. monitori prate i izvještavaju o nasilnom ekstremizmu”.