Njeni komentari su slični komentarima zvaničnika niza zemalja, uključujući Kinu, koja je izrazila svoje protivljenje tom potezu i upozorila da će poduzeti “odlučne protivmjere” protiv SAD-a.
Njihove riječi upozorenja dolaze nakon što je američki predsjednik najavio univerzalnu carinu od 10 posto na sav uvoz u SAD od 5. aprila. Oko 60 zemalja također će biti pogođeno oštrijim carinama od 9. aprila.
Trump je rekao da su mjere osveta za nepoštenu trgovinsku politiku, dodajući da je bio “vrlo ljubazan” u svojim odlukama.
U izjavi rano jutros, von der Leyen je rekla da će novi porez na uvoz dovesti do “spirale neizvjesnosti”, uzrokujući “strašne” posljedice “za milione ljudi širom svijeta”, javlja BBC.
Naglasila je utjecaj na najranjivije zemlje, ističući da su neke od tih nacija sada podložne nekim od najviših američkih carina.
Šefica Evropske komisije obećala je da će Evropa zauzeti jedinstven pristup i upozorila da Evropska unija – koja će biti podvrgnuta carinama od 20 posto – priprema protivmjere u slučaju da pregovori propadnu.
– Ako se obračunate s jednim od nas, uhvatit ćete se protiv svih nas – poručila je.
Talijanka Giorgia Meloni, Trumpova saveznica, rekla je da je odluka “pogrešna”, ali da će raditi na postizanju dogovora sa SAD-om kako bi se “spriječio trgovinski rat”.
Njen španski kolega Pedro Sánchez kazao je da će Španija “i dalje biti predana otvorenom svijetu”, dok je irski premijer Micheál Martin rekao da je Trumpova odluka “za duboko žaljenje” i da “nikome” nije koristila.
Izvan EU-a, Kina – jedna od zemalja koje je predsjednik SAD-a smatrao “najgorim prekršiteljima” – pogođena je carinama od 34 posto na robu, povrh postojećeg poreza od 20 posto, čime su ukupne carine porasle na najmanje 54 posto.
Ministarstvo trgovine te zemlje pozvalo je SAD da “odmah ukine” carine, dodajući da će Kina “odlučno poduzeti protivmjere kako bi zaštitila vlastita prava i interese”.
Vršitelj dužnosti predsjednika Južne Koreje Han Duck-soo istakao je da je globalni trgovinski rat “postao stvarnost” i da će njegova vlada tražiti načine za “prevladavanje trgovinske krize” nakon što je ta istočnoazijska zemlja pogođena stopom od 25 posto.
Japan je rekao da je namet od 24 posto “izuzetno žalostan” i da bi to moglo prekršiti principe Svjetske trgovinske organizacije i američko-japanske sporazume, dok je Tajland rekao da će pregovarati o carini od 36 posto.
Ekonomski zvaničnici u Izraelu, koji je prije objave ukinuo sve carine na američki uvoz, navodno su bili u “potpunom šoku” zbog carina od 17 posto, saopćili su lokalni mediji.
– Bili smo sigurni da će odluka o potpunom ukidanju carina na uvoz iz SAD-a spriječiti ovaj potez – kazao je zvaničnik lokalnim medijima.
Zvaničnici Bijele kuće poručuju da su njegovi nameti recipročni za zemlje, poput Kine, za koje je rekao da naplaćuju više carine na američku robu, nameću “necarinske” prepreke američkoj trgovini ili na neki drugi način djeluju na način za koji vlada smatra da potkopava američke privredne ciljeve.