Kroz planske aktivnost broj davalaca krvi ne prati porast potreba stanovništva. Nedovoljna uključenost stanovništva u planske aktivnosti, dovodi do potrebe za takozvanim ciljanim porodičnim davanjem krvi, kao i samoincijativnim prijavljivanjem građana nakon javnih poziva. Također, mali je broj privilegija za davaoce krvi, a koje treba obezbijediti sistem – kaže Miralem Smajić, pomoćnik ministrice zdravstva TK.
Zbog toga je, dodaje Smajić, realizacija planiranih akcija postala imperativ u narednom periodu, da bi postigli konstantnost raspoloživih jedinica krvi.
– Prema smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije i direktivama Evropske unije trebali bi imati tri davaoca na 100 stanovnika u TK, a taj broj nije ni približno dostignut. U prošloj godini zabilježene su 13.184 donacije krvi, što je za 313 više nego u 2022. godini, ali to još uvijek nije dovoljno da se zbrinu potrebe pacijenata – navodi Smajić.
U ovom trenutku, kaže Smajić, ni poslodavci, a ni sistem čine velike napore da se dobrovoljno davanje krvi digne na veći nivo, piše Faktor.
– Ono što se radi su planske akcije, kroz općinske organizacije, na osnovu broja stanovnika, gdje Zavod za transfuziologiju Univerzitetekog kliničkog centra (UKC) Tuzla, u saradnji s Crvenim križom, organizira i planira punktove za doniranje krvi, gdje sudjeluju i neke nevladine organizacije. Imamo nedostatak u obrazovnim institucijama, koje bi mogle biti izvor davalaštva. Zbog toga je predloženo da se formira koordinaciono tijelo koje će sačinjavati predstavnici Ministarstva zdravstva TK, UKC-a Tuzla i Crvenog križa, da bi poboljšali status donatora i intenzivirati planske akcije prikupljanja krvi – zaključio je on.