Ovaj raj na zemlji smješten na krajnjem, jugoistočnom dijelu Livanjskog polja, omeđen planinama, doslovno je zapostavljen, turisti ovdje osim netaknute prirode, nemaju šta raditi, jer nikakvog sadržaja nema.
Nevjerovatna je činjenica da sa površinom od 55 kilometra kvadratnih, Buško jezero predstavlja jedno od najvećih vještačkih jezera u Evropi. Svojom nadmorskom visinom od 716 metara, dubinom koja doseže do 17 metara i ukupnom zapreminom od 782 miliona m3, pravi dragulj je u srcu Hercegovine.
Dvije trećine površine jezera nalazi se u općini Tomislavgrad, dok jedna trećina pripada općini Livno. Raspolaže bogatstvom i raznovrsnošću ribljeg fonda (šaran, pastrmke, podbila, babuška, klen, som).Ekološko udruženje sportskih ribolovaca Buško jezero nedavno je upozorilo javnost na alarmantnu situaciju na ovom akumulacijskom jezeru, jer je isto prepušteno krivolovcima.

Prema svjedočenjima lokalnog stanovništva i sportskih ribolovaca, mreže se bacaju pod okriljem noći, često uz samu obalu, a krivolovci u gumenim čizmama bez straha “operiraju” na jezeru.
Na ovaj način pravi se ogromna šteta ribljem fondu, posebno šaranu, smuđu i somu. “Nažalost, jezero je tokom noći praktično prepušteno krivolovcima”, upozoravaju iz Udruženja, dodajući da im se svakodnevno javljaju ribari i mještani sa svjedočenjima o zabrinjavajućim dešavanjima. No očigledno da nema ko da se pobrine o ovom problemu. Ovo udruženje upozorava i na nesavjesne pojedince koji otpad ostavljaju tik uz jezero.
Mi smo Buško jezero posjetili za vikend i na našu žalost nismo zatekli doslovno nikoga. Nedaleko od jezera nalazi se jedan ugostiteljski objekat, a to je eko selo Grabovica koje je bilo rezervisano za jednu svadbu. Vesela ekipa iz Splita odlučila je svoj radostan dan da proslavi u blizini ovog jezera. Iako su oni imali sreće, mi nismo, jer nismo uradili rezervaciju, a u blizini nema nijedan ugostiteljski objekat. Prvi najbliži jeste u Livnu, a do njega ćete se voziti oko 45 minuta.

Iako posjeduje odlične uslove za razvoj turizma i sportova na vodi, potencijali Buškog jezera pored Livna su neiskorišteni. Izuzev nekoliko privatnih apartmana i ugostiteljskog objekta eko sela, jedne omanje plaže bez ikakvog sadržaja, ovdje druge ponude i sadržaja za posjetioce nema.
Ukoliko se zaputite na ovo prelijepo jezero morate onda misliti na sve i sa sobom ponijeti hranu, piće, dekice, adekvatnu obuću i odjeću, jer morate dobro da pazite s koje strane prilazite jezeru jer je velika vjerovatnoća da ima zmija.
Krenete li iz Sarajeva, Zenice, Tuzle i drugih mjesta na sjeveru i istoku BiH ka moru, većina vas će se odlučiti za trasu putem M-17 preko Mostara, dijelom iz navike, dijelom zato što se ta ruta polako pretvara u moderni autoput. No, to znači i jako puno prometa. Možda ljepši, a svakako i malo kraći put jeste preko Travnika, Bugojna, zatim Kupres gdje će vas dočekati prelijepa polja i Šuica.
Svakako ako imate vremena obavezno se zaustavite, posjetite i planinu Cincar gdje ćete svjedočiti prelijepim prizorima. Desetine kilometara pustog prostora u prostranom kraškom polju – bez ljudi. Samo napuštene ruine pored puta i nabujala vegetacija.



Značaj Livanjskog polja, uključujući Buško jezero, je prepoznat na međunarodnom nivou, tako da se ovo polje nalazi na listi IBA područja (Područja od međunarodnog značaja za ptice) od 2011. godine i na Ramsar listi (Močvarna područja od međunarodnog značaja) od 2008. godine.



Blizina Jadranskog mora i Dalmacije koju posjećuje izuzetno veliki broj turista svakako ide u prilog i dio turista bi se, uz dobru ponudu i promociju, sigurno mogao privući i na Buško jezero.
Jezero i okolica posjeduju brojne mogućnosti, a zašto vlastima nije u interesu da se u ovom prelijepom kraju razvije turizam to samo oni znaju.