Ekonomija

Bosnainfo na prezentaciji uslova rada slovenačkih poslodavaca: Slovenija traži radnike iz BiH. Čak OSAM HILJADA!

Nije Slovenija opjevana kao druge zemlje našeg regiona, možda nije eldorado za zemlje s kojima graničimo, ali je a propos toga potpuno nepravedno zanemarena u bh. javnosti.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Svi putevi prema boljem, pristojnijem životu vode najčešće u Njemačku, pa dalje na Zapad. Ali… Zastanimo na trenutak i pogledajmo malo bliže. Vidjećemo malu zemlju nastalu raspadom Jugoslavije 1991.

Respektabilna država

Od tada do danas, napredovala je krupnim koracima u mnogim segmentima i izrasla u respektabilnu državu. Ravnopravna je članica EU, NATO-a i Svjetske trgovinske organizacije. Prosječna plata je 2,2 puta veća od one u BiH, a uslovi života i ekonomska razvijenost najviše privlače mnoge ljude iz BiH da potraže posao ne tako daleko od kuće.

U skladu s tim, u ovoj zemlji raste potreba i za zapošljavanjem novih radnika. Mnogo Bosanaca i Hercegovaca u njoj već i radi, ali sad želi da poveća broj radnika iz BiH, pa slijedom toga Zavod za zapošljavanje Republike Slovenije, u saradnji s Ambasadom Republike Slovenije u Sarajevu, organizuje u tekućoj sedmici četiri događaja na kojima se slovenački poslodavci predstavljaju tražiocima posla iz Bosne i Hercegovine.

Prva prezentacija obavljena je danas u hotelu Hollywood u Sarajevu, druga će se desiti u hotelu Zenica u istoimenom gradu (utorak, 26. 9), treća u hotelu Bosna u Banjoj Luci (srijeda, 27. 9) i na kraju slijedi hotel Mellain u Tuzli (četvrtak, 28. 9).

Predstaviće se 50-ak poslodavaca

Tom prilikom 50-ak poslodavaca zainteresovanima će prezentovati svoje poslovanje.

Slovenački Zavod za zapošljavanje najavljuje da bi ove godine njihovi poslodavci mogli zaposliti čak i osam hiljada novih radnika.

“Oni koji traže posao u Sloveniji na događajima će biti u prilici da ostvare direktan kontakt sa poslodavnica iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite, prerađivačkih djelatnosti, građevinarstva, transporta, skladištenja i ugostiteljstva. Najviše poslodavaca je iz Ljubljane, Nove Gorice i Kranja”, poručuju iz Zavoda za zapošljavanje Slovenije.

Na štandovima poslodavaca svi zainteresovani će moći da se predstave i predaju svoje radne biografije te dobiju informacije o radnim dozvolama i uslovima života u Sloveniji. 

Na ovaj način slovenački poslodavci nastoje obezbijediti i potrebne kadrove koji će ovoj državi bivše Jugoslavije pomoći u sanaciji štete koja je nastala u augustu uslijed poplava i odrona velikih razmjera.

Upravo ovom temom počeo je, na prezentaciji u Sarajevu, svoje izlaganje ambasador Slovenije u BiH Damijan Sedar.

„Početkom augusta u Sloveniji su bile katastofalne poplave i ja bih zahvalio BiH za iznimnu pomoć koja je bila pružena mehanizacijom, takođe Civilnoj zaštiti oba entiteta. Zbog katastrofe koja je razorila veći dio Slovenije, imamo danas još veće potrebe za radnom snagom, da saniramo štete.

Imamo pozitivno iskustvo s radnim i stručnim kadrom iz BiH, oni se kod nas uvažavaju, vrijedni su, a prednost koju ima Slovenija je geografska blizina. Neki od njih mogu da rade u Sloveniji, a da se za vikend vraćaju kući“, istakao je ambasador.

Sve po zakonu

Dodao je da podržavaju kontakt s institucijama koje poštuju regulativu te da Slovenija tvrdo stoji na tome da trebaju raditi po zakonu, da je svako plaćen za posao, da zaslužuje dostojanstvo.

„Kod nas nema popuštanja i manevra za neke druge poslove“, naveo je Sedar.

Potom se obratila i Anka Rode iz Zavoda za zapošljavanje Slovenije koja koordinira sve aktivnosti Zavoda te naglasila potrebu za radnom snagom.

„Svaka država ima potrebu za radnom snagom jer je deficit s radnom snagom svugdje prisutan. Imamo potrebu za radnicima, a baš sada je zbog katastrofalnih poplava u augustu prioritetno otklanjanje ovih posljedica, tako da mi zapravo tražimo radnike, ali ne otimamo. Ako neko hoće da dođe u Sloveniju, želimo da mu omogućimo sve vjerodostojne informacije, što nalaže Međunarodni sporazum o zapošljavanju radnika između BiH i Slovenije“, kazala je Rode.

S tim ciljem organizuju predavanja da na kojima radnici mogu dobiti sve vjerodostojne informacije za život i rad u Sloveniji.

„U svim djelatnostima mi trebamo radnike. I u zdravstvu, građevinarstvu, tražimo varioce, tesare, kuhare…“, poručila je i zatim objasnila put kojim zainteresovani potencijalni radnik treba da prođe:

„Radnik, ako je iz sruke, može da dobije radnu dozvolu od trenutka apliciranja. Na osnovu interventnog zakona za otklanjanje posljedica može da dobije radnu dozvolu. Poslodavac ga može prijaviti na socijalno osiguranje u 15 dana. Normalno je da uporedno teče i postupak za boravišnu dozvolu. Ako upravna jedinica neće da izda ovaj dokumenat, radnik može da radi i na osnovu potvrde. Prema Sporazumu, radnik poslije godinu može da radi bilo gdje. Poslije pet godina, ako mu je to interes, može tražiti da ostane zastalno.“

Potcrtala je da se predstavlja 50 poslodavaca iz svih djelatnosti te objasnila šta ako među njih 50 radnik ne nađe nijednog odgovarajućeg.

„Ako kandidat ne nađe odgovarajućeg poslodavca, može i da ostavi podatke na Zavodu za zapošljavanje Slovenijei mi ćemo ga kontaktirati i pratiti cijeli put. Trebaju da znaju da znaju sva prava. Zavod za zapošljavanje i Agencija za rad zapošljavanje BiH su dugogodišnji saradnici“, poručila je Rode.

A. E.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO