Koliko košta prosječna svadba danas?
Nekada su se svadbe organizovale skromnije, uz domaću hranu, muziku i pomoć rodbine. Danas su očekivanja veća – ekskluzivne sale, bendovi koji koštaju nekoliko hiljada maraka, fotografi i snimatelji sa cijenama koje mogu dostići i prosječnu platu, te dekori i cvjetni aranžmani koji izgledaju kao iz modnih časopisa.
Putem ovog teksta probat ćemo vam približiti koliko košta organizacija jednog vjenčanja.
Cijena jednog svečanog menija u restoranu kreće se između 50 i 100 KM po osobi, što znači da jedna malo veća svadba od nekih 200 gostiju može koštati i do 20.000 KM samo za hranu i piće. Dodajmo tome odjeću mladenaca, burme, tortu, muziku, dekoraciju, cvijeće, fotografa i video produkciju – ukupni troškovi mogu lako premašiti gore navedenu cifru.
Ipak, krenimo redom – svadbeni salon.
U prosjeku “jedna stolica” u poznatijim restoranima, hotelima i svadbenim salonima koji organizuju vjenčanja košta od 50 KM, pa čak i 100 KM. “Stolica” podrazumijeva gosta koji će dobiti hranu i piće, a svadbeni saloni nude različite opcije uz doplate. Ovdje smo uzeli neku verziju od 50 ljudi, gdje bi trebalo izdvojiti oko 5.000 KM.
U većini prilika u spomnute restoranske aranžmane nije uključena svadbena torta. Cijene svadebnih torti u zavisnosti od slastičarne, veličine, komada, sastava i dekoracije se kreću od 400 do 2.000 KM.
Cijene muzičara za svadbena veselja
Spremite se da platite minimalno 1.000 pa do 7.000 KM za malo poznatije izvođače i bendove, oni koji nisu afirmisani koštaju nešto manje. Popularni pjevači na svadbama naplaćuju višestruko veće svote.
Iznajmljivanje vjenčanice i kupovina odijela
Iznajmljivanje vjenčanice u prosjeku će vas koštati 500 KM za jednostavnije vjenčanice. Ti se troškovi mogu povećati pa nešto luksuznija izdanja vjenčanica koštaju i preko 1.000 KM.
Ipak, ako je kupovina vjenčanice je opcija, cijene su u jednom od poznatih salona u Sarajevu kreću od 2.000 do 4.000 KM za nebrendirane vjenčanice. Vjenčanice koje potpisuju poznati kreatori koštaju višestruko više. Odijelo za svadbu sa košuljom možete nabaviti za 500 KM kod proizvođača srednjeg cjenovnog ranga.

Kvalitetne cipele u prosjeku koštaju oko 200 KM, kao i štikle ili elegantne cipele za mladu. Dakle, da bi se mladenci obukli minimalno će morati izdvojiti lijepu sumu. Na ovaj trošak se dodaje i svadbena haljina koju mlada oblači tokom svadbenog slavlja.
Fotografi za vjenčanja
Šta bi to bilo vjenčanja bez fotografa. Oduvijek je bilo da ovaj značajan životni momenat treba na ovaj način ovjekovječiti, s tim da možda nije uvijek bilo ovako skupo.
Fotografi za vjenčanja koštaju između 700 i 1500 KM u zavisnosti od obima snimanja i opreme koju koriste. Dodatno se plaćaju dronovi i posebna mjesta za fotografisanje.
Šminkeri za vjenčanja naplaćuju 70 KM za potpunu pripremu mladenke, tu je i uređenje noktiju i određeni kozmetički tretmani. Sveukupno bi to u prosjeku koštalo 200 KM.
Dodatni trošak je i dolazak matičara na svadbu ako se mladenci ne vjenčavaju u opštini.
Na kraju dolazimo do zaključak je da se za prosječnu svadbu na kojoj neće svirati neki popularni bend i na kojoj mladenci neće nositi brendiranu garderobu treba izdvojiti najmanje 10.000 KM, ako na njoj neće biti više od 50 zvanica.
Zašto su troškovi tako visoki?
Jedan od razloga je trend luksuznih vjenčanja koji dolazi sa društvenih mreža. Parovi žele da njihova svadba izgleda “instagramično” i da sve bude savršeno – od pozivnica do prvog plesa. Osim toga, ugostitelji i pružatelji usluga podižu cijene, svjesni da će mladenci učiniti sve kako bi imali “dan iz snova”.
Dodatni faktor je inflacija, koja je podigla cijene hrane, pića i svih ostalih usluga. Također, postoji i pritisak društva i porodice – svadbe su i dalje veliki društveni događaji, a mnogi se osjećaju obavezni da organizuju veliko slavlje, bez obzira na finansijske mogućnosti.
Isplati li se ulagati toliko novca?
Mnogi parovi na kraju završe s kreditima ili troše ušteđevinu na jedno veče koje brzo prođe. Naravno, tradicija i želja za slavljem su važni, ali postavlja se pitanje – treba li svadba biti stvar prestiža ili radosti?
Sve više mladih bira alternative – intimna vjenčanja s manjim brojem gostiju, proslave u krugu porodice ili čak putovanja umjesto klasične svadbe. Iako to nije uvijek prihvaćeno u društvu, mnogi zaključuju da je bolje novac uložiti u budućnost nego u jedan dan raskoši.
I šta je na kraju zaključak?
Jesu li svadbe u BiH postale preskupe? Za mnoge – da. Međutim, svaka svadba je izbor mladenaca. Ako par želi veliko slavlje i može ga priuštiti, to je njihova odluka. Ali ako je cijena previsoka, možda je vrijeme da se vratimo pravim vrijednostima – ljubavi, zajedništvu i skromnosti. Jer, na kraju dana, nije bitno koliko je svadba koštala, već koliko je brak sretan.