Ipak, broj razvoda raste u svim zemljama Balkana, jer se mijenjaju društvene norme i ljudi se sve češće odlučuju na razvod umjesto da ostaju u nesretnim brakovima.
Te podatke za portal Bosnainfo dala je licencirana medijatorka i nekadašnja sudinica Jelena Pavićević s kojom smo razgovarali o ovoj temi.

Kaže da razvod braka predstavlja veliki životni izazov, ne samo zbog pravnih procedura, već i zbog emocionalnog i društvenog tereta koji ga prati.
– Kao savjetnik za razvod sa pravnim i ljudskim pristupom, kroz svoj rad nastojim da pojednostavim ovaj proces, osnažim klijente i pomognem im da donesu odluke koje su u njihovom najboljem interesu – kazala nam je Pavićević.
Najčešći razlozi za razvod su neslaganje i emocionalna udaljenost iz razloga što se neki partneri vremenom udalje i izgube bliskost.
Preljuba je na drugom mjestu i jedan je od najčešćih razloga razvoda.
Finansijski problemi također često dovode do sukoba i razdvajanja.
– Nasilje u porodici također, fizičko, emocionalno ili ekonomsko nasilje često rezultira razvodom. Različiti ciljevi i vrednosti, promene u životnim prioritetima mogu dovesti do raskida. Problemi sa zavisnostima, alkoholizam, kockanje ili zavisnost od droga narušavaju odnose – naglasila je naša sagovornica.
Kaže da se ne može generalizovati da su muškarci uvijek krivci. Odgovornost za raspad braka obično je obostrana.
– Međutim, u slučajevima nasilja ili preljube, češće se navode muškarci, ali postoje i žene koje varaju ili manipulišu partnerima. Mnogo je brakova u kojima su problemi uzajamni, oba partnera doprinose neslaganjima – navela je Jelena.
Ističe da razvod teže pada ženama ako su finansijski zavisne, pa im razvod može značiti ekonomske teškoće. Također, one češće brinu o djeci, što nosi dodatni emocionalni teret.
Muškarcima gubitak svakodnevnog kontakta sa djecom može biti veoma bolan. Također, često imaju manju emotivnu podršku prijatelja i porodice.

Ipak, naglašava, djeca su najranjivija jer ne mogu da utiču na odluku roditelja.
Osim toga, dodaje, u mnogim slučajevima razvod donosi olakšanje i novi početak, naročito kada je brak bio toksičan. Razvod može poboljšati mentalno zdravlje, pružiti drugu šansu i zaštititi djecu.
– Izloženost sukobima u nesrećnom braku može biti štetnija od razvoda – poručuje stručnjakinja.
Kaže i da su pomirenja nakon razvoda rijetka.
– Najčešće se dogode kada su glavni razlozi razvoda nesporazumi koji mogu biti rješeni. Međutim, u slučajevima preljube, nasilja ili dugotrajne nesreće u braku, pomirenja su rijetka – ističe Jelena.
Naša sagovornica je kao licencirani medijator i nekadašnji sudija, stekla iskustvo radeći s hiljadama klijenata koji su se suočavali s raznim aspektima razvoda. Ova oblast je privukla jer je vidjela koliko nedostaje stručna, ali i ljudska podrška osobama koje prolaze kroz razvod.
Željela je da kreira siguran prostor u kojem klijenti mogu dobiti i pravne informacije i emocionalnu podršku kako bi donijeli najbolje odluke za sebe i svoju porodicu.
– Osnivanjem Instagram profila @snazno.kroz.razvod, posvećenog informisanju i edukaciji, željela sam da razbijem predrasude i dam ljudima tačne informacije o tome kako da zaštite svoja prava. Pomažem klijentima da razumiju pravne procedure, kako da pristupe medijaciji, kako da se pripreme za sudski postupak i kako da zaštite svoje i interese svoje djece – ističe Pavićević.
Objašnjava pravne procedure jer u Srbiji i BiH često postoji konfuzija oko toga koji su tačni koraci u razvodu. Pomaže klijentima da razumiju šta ih čeka u postupku razvoda i kako da se pripreme.
Podstiče medijaciju i mirno rješenje. Umjesto iscrpljujućih sudskih sporova, radi na podsticanju dogovora koji su u najboljem interesu svih uključenih, naročito djece.
Osnažuje klijente kroz edukaciju.
– Znanje je moć. Kada neko zna šta može da očekuje i koje su mu mogućnosti, može donositi bolje odluke – naglašava Pavićević.
Za kraj razgovora kaže da razvod nije samo pravna procedura, to je prekretnica u životu koja može donijeti velike promjene.

– Moj rad je važan jer ljudima pruža sigurnost i jasnoću u trenutku kada se osjećaju izgubljeno. U zemljama poput Srbije i BiH, gdje su tradicionalne vrijednosti još uvijek jake i gdje društvo često osuđuje razvedene osobe, važno je pružiti realnu, profesionalnu, ali i empatičnu podršku – potcrtala je stručnjakinja.
Kroz svoj rad želi da ohrabri ljude da donose odluke koje su u njihovom najboljem interesu, da razvod ne mora biti katastrofa već nova šansa za sretniji život.
– Moja misija je da kroz pravne smjernice i ljudski pristup pomognem svakom klijentu da iz ovog procesa izađe jači i sigurniji u sebe – zaključila je naša sagovornica.