Svijet

Blokiran pokušaj Trumpove administracije da ukine pravo Harvarda na upis stranih studenata

Američki sudija je blokirao pokušaj administracije Donalda Trumpa da ukine ovlaštenje Univerzitetu Harvard za upis stranih studenata – potez koji je dodatno intenzivirao napore Bijele kuće da uskladi akademske prakse s politikama predsjednika Trumpa.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

U tužbi podnesenoj ranije tog dana saveznom sudu u Bostonu, Harvard je odluku administracije nazvao „očiglednim kršenjem“ američkog Ustava i drugih saveznih zakona, navodeći da ima „trenutan i razoran učinak“ na univerzitet i više od 7.000 nosilaca studentskih viza.

Jednim potezom pera, vlada je pokušala izbrisati četvrtinu studentskog tijela Harvarda – međunarodne studente koji značajno doprinose Univerzitetu i njegovoj misiji“, naveo je Harvard.

Bez svojih međunarodnih studenata, Harvard nije Harvard“, dodala je ova institucija osnovana prije 389 godina.

Američka okružna sutkinja Alison Burroughs, koju je imenovao demokratski predsjednik Barack Obama, izdala je privremenu sudsku zabranu koja zamrzava ovu politiku.

Trumpov pritisak na Harvard dio je šire republikanske kampanje da se univerziteti, advokatske firme, mediji, sudovi i druge institucije koje njeguju nezavisnost od stranačke politike usmjere ka provođenju njegove agende.

Ta kampanja uključuje napore da se deportuju strani studenti koji su učestvovali u propalestinskim protestima iako nisu počinili nikakvo krivično djelo, zatim odmazde protiv advokatskih firmi koje zapošljavaju pravnike koji su se suprotstavljali Trumpu, kao i njegov prijedlog da se opozove sudija zbog imigracijske presude koja mu se nije svidjela.

Harvard, koji se nalazi u Cambridgeu u saveznoj državi Massachusetts, snažno se suprotstavio Trumpu, te je ranije podnio tužbu za povrat oko 3 milijarde dolara u saveznim grantovima koji su bili zamrznuti ili ukinuti.

Advokatske firme poput WilmerHale i Susman Godfrey također su podnijele tužbe, dok je predsjednik Vrhovnog suda SAD-a John Roberts izjavio da opoziv sudija nije primjeren odgovor na neslaganje s njihovim presudama.

Neke institucije su ipak pristale na ustupke prema Trumpu.

Univerzitet Columbia pristao je da reformiše disciplinske postupke i revidira kurseve o Bliskom istoku, nakon što je Trump ukinuo 400 miliona dolara finansiranja, uz optužbe da ovaj univerzitet nije dovoljno učinio u borbi protiv antisemitizma.

Istovremeno, advokatske firme poput Paul, Weiss i Skadden Arps pristale su da besplatno zastupaju slučajeve koje Trump podržava.

U izjavi prije presude sutkinje Burroughs, portparolka Bijele kuće Abigail Jackson odbacila je tužbu:

Kad bi Harvard toliko mario za iskorjenjivanje antiameričkih, antisemitskih, proterorističkih agitatora na svom kampusu, ne bi ni bili u ovoj situaciji“, izjavila je Jackson.

Harvard bi trebao ulagati vrijeme i resurse u stvaranje sigurnog kampus okruženja, umjesto što podnosi neozbiljne tužbe“, dodala je.

Ukidanje certifikacije Harvarda u okviru Programa za studente i razmjenu (Student and Exchange Visitor Program – SEVP), koje bi stupilo na snagu u akademskoj godini 2025/2026, najavila je ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem.

Ona je tvrdila da je ova odluka opravdana zbog toga što Harvard navodno “podstiče nasilje, antisemitizam i sarađuje s Komunističkom partijom Kine“.

U pismu Harvardu, koje je priloženo tužbi, Noem je navela da je univerzitet “stvorio neprijateljsko obrazovno okruženje za jevrejske studente zbog neuspjeha da jasno osudi antisemitizam“.

U četvrtak je Noem izjavila da bi Harvard mogao povratiti certifikaciju ako u roku od 72 sata dostavi opsežnu dokumentaciju o međunarodnim studentima, uključujući video ili audio zapise njihovih protestnih aktivnosti u proteklih pet godina.