Svijet

Bivši kineski predsjednik prije 8 dana izveden je s Kongresa partije, od tada više nije viđen

Osam dana prošlo je od najvažnijeg političkog skupa u Kini, na kojem je autokratskom vođi Xi Jinpingu potvrđen treći mandat, ali i ratoborna vanjska politika.

FOTO: MARK R. CRISTINO/EPA
FOTO: MARK R. CRISTINO/EPA

No, postavlja se opravdano pitanje šta se zapravo dogodilo bivšem kineskom predsjedniku Hu Jintaou i gdje je on sada, piše The Guardian.

Drama se dogodila u subotu ujutro. U trenutku prije početka posljednjeg skupa na 20. partijskom kongresu, bivši kineski lider Hu je fizički uklonjen sa stolice pored svog nasljednika Xija i ispraćen iz sale.

Bila je to šokantna scena iz ozloglašeno mutnog političkog okruženja unutar Komunističke partije Kine na skupu koji je u tolikoj mjeri kontroliran, da je čak i ponovno punjenje šoljica za čaj bilo unaprijed planirano.

Ovaj događaj je odmah izazvao različita nagađanja, koja su potrajala kroz cijelu sedmicu.

Također, ovaj događaj je naslutio da je u toku jačanje Xijeve moći, čišćenje od potencijalnih suparnika i odustajanje od vizije Komunističke partije kakvu je imao njegov prethodnik.

– Neki ljudi su jako začuđeni Huovim naglim odlaskom na tako pažljivo isplaniranom događaju. Ovakav neobičan događaj stvara različite špekulacije – kazao je Sung Wen-ti, politolog Centra za Kinu Australskog nacionalnog univerziteta.

Hu je na kongresu bio kao član predsjedništva, vijeća starijih članova partije koje nadgleda glavne procese i događaje.

Uzeli mu papire

Prema snimcima koji su objavljeni, Hua su pripadnici osiguranja uveli u Veliku dvoranu u subotu ujutro, pa je zauzeo mjesto lijevo od Xija.

Nedugo nakon što su strani mediji dobili dozvolu da uđu u dvoranu, Hu je gledao u neke papire ispred sebe na stolu.

Član politbiroa Li Zhansu, koji mu se nalazio s lijeve strane, pokušao ga je zaustaviti tako što je uzeo papire i vratio ih u crvenu fasciklu koju je pomaknuo dalje nego što ga je Hu mogao dosegnuti.

Xi je, po onom što se može vidjeti, pozvao partijskog službenika i dvojica članova osoblja koji su ga odveli tako da su ga na blag način podigli sa stolice.

Jedan je podigao fasciklu s papirima, pa su papiri nakratko virili vani, a fotografija španskih medija navodno pokazuje da se radi o dokumentima povezanim s dnevnim redom, među kojima su i promjene u Politbirou.

Hu se u cijeloj situaciji činio zbunjen i nevoljan sarađivati, nakratko je nešto nejasno kazao Xiju i pri odlasku dodirnuo rame premijera na odlasku Li Keqianga.

Hua se otada nije moglo vidjeti u javnosti, iako se njegov sin Hu Haifeng, partijski funkcioner u usponu koji je bio na skupu među 2.300 delegata, pojavio na formalnim događajima ove sedmice.

Problemi sa zdravljem?

Službeno je medijima objašnjeno da je Hu imao problema sa zdravljem.

Xinhua vijesti, službeni državni medij je objavio na Twitteru, koji je zabranjen u Kini, da je Hu nedavno bio bolestan i da su ga izveli iz prostorije kako bi se mogao odmoriti.

Kineski ambasador u Koreji je rekao da su medijski izvještaji bili ‘potpuno iskrivljeni‘ i da je vremešni Hu ‘morao izaći vani da se odmori‘.

U samoj Kini nikome nije ništa rečeno. O tome se nije ništa moglo pronaći na Baiduu, Bilibiliju, WeChatu ili Weibou.

Nijedan državni medij nije o tome izvijestio. Nijedna novija objava o Huu ili njegovom sinu ne može se naći na Weibou, iako se neki komentari i video snimci mogu pronaći na Douyinu, kineskoj verziji TikToka.

Neki korisnici su prihvatili objašnjenje o problemima sa zdravljem (‘strani mediji to krivo prikazuju‘, napisao je jedan).

Drugi su sumnjičavi (‘Ako se osjećao loše, drugi bi se pobrinuli za njega, ali s obzirom da su ga dva puta zaustavili pri otvaranju crvene fascikle, to je mračno‘, kazao je drugi).

Incident je podijelio analitičare stanja u Kini, pa su neki uvjereni da su svjedočili političkoj čistki ili barem namjernom javnom poniženju bivšeg predsjednika i vođe frakcije u partiji koja je u opoziciji Xiju.

Urednik časopisa Foreign Policy James Palmer je primijetio da su mnogi od bivših Huovih saveznika otišli na ovakav način.

Stručnjak za Kinu, autor newslettera Sinocism Bill Bishop je rekao da ako je Hu zbilja bio uklonjen iz Komunističke partije Kine bilo bi neobično da to državna televizija prikaže u TV prilogu s događaja, a to su napravili.

Drugi kažu da je objašnjenje o zdravstvenim problemima koje su ponudili državni mediji vjerovatnije. Hu ima 79 godina i već je neko vrijeme vidljivo oslabljena zdravlja.

Jeremy Goldkorn, urednik China Projecta, web portala koji sjedište ima u New Yorku, smatra da je najvjerovatnije objašnjenje da je Hu imao problema sa zdravljem.

Jedna stvar koju su kineski komentatori istakli je da stariji pripadnici partije, od kojih mnogi duguju svoju karijeru Huu, nisu pokazali uljudnost, toplinu i humani pristup kako bi mu izrazili poštovanje, kazao je Goldkorn.

Je li Hu protestovao?

Za neke je snimak Hua kako pokušava pročitati dokumente, a koja je objavljena tek nekoliko dana nakon događaja, dokaz da je lider partijske frakcije možda protestovao ili je imao namjeru protestovati protiv izbacivanja nekoliko njegovih štićenika s viših pozicija i da su ga izveli kako ne bi došlo do scene.

– Ako ste ikad pogledali snimak koji pokazuje šta se događalo prije nego su ga izveli, mislim da objašnjenje da se radilo o ‘čovjeku kojem je pozlilo‘ još uvijek ima najviše smisla – kazao je Kaiser Kuo, voditelj podcasta Sinica na Twitteru.

“Sve to petljanje s fasciklom. Poput djeteta koje predaje svoj test prije nego je početak testiranja najavljen”.

Sung je za Guardian rekao da ne misli da bi to bilo u Xijevom stilu.

– Čak i ako pretpostavimo da je Xi uklonio Hua jer je Hu želio u javnosti iznijeti svoje zamjerke, Xi bi to napravio prije nego je stranim medijima dozvoljeno da uđu u prostoriju – rekao je.

Javno uklanjanje Hua na važnom skupu kakav je 20. partijski kongres pokazuje da postoje oni koji misle drugačije i nazire se da je Xija moguće smijeniti.

Niti jedno ni drugo nije dobro za Xijev imidž nepobjedivosti, prenosi Jutarnji.hr.

Sung je rekao da je prisutnost Hu Haifenga u javnom životu dokaz da nije riječ o čistki.

“Kad Komunistička partija nekoga ukloni, postoji tendencija da “sklone” cijelu porodicu ili barem sve pripadnike porodice koji se bave politikom.”

Dok se špekulacije nastavljaju, analitičari kažu da nije vjerovatno da ćemo dobiti službeno objašnjenje, ali možda možemo uskoro očekivati javno pojavljivanje Hua koje je odobrila vlast.

– Pretjerano objašnjavanje pokazuje slabost. Oni će pustiti da sljedeće javno pojavljivanje Hua bude objašnjenje – kazao je Sung.

U svom analitičkom članku ove sedmice, Rory Truex je u Atlanticu napisao da nečija interpretacija događaja ovisi djelomično o nečijem stavu prema kineskom sistemu.

– Nažalost, špekulacije i glasine o Huu su produkt tajnovitosti partije – kazao je, piše The Guardian.