BiH

Bešlija: Neophodna značajnija uloga medija u multisektorskom pristupu borbi protiv femicida

Komisija za jednakopravnost spolova Skupštine Kantona Sarajevo održala je danas tematsku sjednicu na kojoj se razgovaralo o nasilju nad ženama i u porodici, te predloženo deset zaključaka kojima se unapređuje multisektorski pristup tom problemu.

FOTO: SLUŽBA ZA PROTOKOL I PRESS KS
FOTO: SLUŽBA ZA PROTOKOL I PRESS KS

Predsjednica te skupštinske komisije Vildana Bešlija je kazala da je problem femicida multisektorski problem, te je neophodno djelovati simultano iz perspektive više oblasti kako bismo se kvalitetno suočili s ovim problemom.

Pored policije, istakla je Bešlija, učešće trebaju uzeti i ljudi iz obrazovanja, NVO-a i drugih oblasti, a neophodna je i značajnija uloga medija u multisektorskom pristupu borbi protiv femicida.

Svoje stavove, iskustva i značajne prijedloge za unapređenje zaštite žrtava nasilja nad ženama i u porodici na današnjem sastanku iznijeli su predstavnici Kantonalnog centra za socijalni rad, Porodičnog savjetovališta KS-a, Zavoda za besplatnu pravnu pomoć, te OSCE Misije u BiH.

Jedan od prijedloga zaključaka je da je neophodno pokrenuti proceduru formiranja/imenovanja općinskih multisektorskih timova za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici (policija, socijalna zaštita, pravosuđe, zdravstvo, obrazovanje, NVO).

Potrebno je uspostaviti saradnju sa stručnjacima iz općina/gradova koji imaju formirane i funkcionalne multisektorske timove za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici.

Također je neophodna obavezna i kontinuirana edukacija svih stručnih lica u lancu multisektorskog odgovora na nasilje – multisektorske edukacije o pristupu i postupanju u slučajevima nasilja, kao i jačanje kapaciteta centra za socijalni rad/službi socijalne zaštite.

Istaknuto je i jačanje kapaciteta centara za mentalno zdravlje – planiranje organiziranja edukacije stručnih lica: psihijatri, socijalni radnici i psiholozi za provođenje psihosocijalnog tretmana počinitelja nasilja (prema programu Federalnog ministarstva zdravstva).

Jedan od zaključaka je da treba inicirati izricanje zaštitnih mjera – kombinacija tri zaštitne mjere: privremeno lišavanje slobode počinitelja nasilja, zabrana uznemiravanja i uhođenja žrtve nasilja i obavezan psihosocijalni tretman počinitelja nasilja.

Potrebno je i jačanje saradnje s lokalnim medijima u cilju edukativne i informativne uloge i korištenja medijskog prostora.

Također je potrebno izraditi promotivni materijal – afiše o osnovnim informacijama o nasilju koje bi bile distribuirane u čekaonicama institucija, vodeći računa o formatima prilagođenim osobama sa invaliditetom, te raditi na unapređenju vođenja statističkih podataka o slučajevima nasilja, nasilnim osobama i žrtvama nasilja.

Konačna forma zaključaka će se usvojiti sljedeće sedmice, te nakon toga i u finalnom obliku predočiti javnosti, saopćeno je iz Služba za protokol i press KS-a.