Govoreći prije sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu, na kojem će se raspravljati o ratu u Ukrajini, Baerbock je izjavila kako će Njemačka “podržati sve što služi budućem miru” te dodala da će to činiti “svom svojom snagom”.
U posljednjim sedmicama, dolazak hiljada sjevernokorejskih vojnika u Ukrajinu ponovno je pokrenuo rasprave o mogućnosti slanja europskih trupa kako bi pomogle ukrajinskoj vojsci u borbi protiv Rusije i njenih saveznika, u okviru eventualnog mirovnog sporazuma. Iako takav sporazum trenutno ne postoji, diskusije su sve glasnije.
Kako navode zapadni mediji, tim novoizabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trumpa razmatra opciju prisiljavanja europskih vlada da rasporede vojnike radi uspostavljanja demarkacijske linije između Rusije i Ukrajine, u sklopu plana za okončanje rata.
Kaja Kallas, nova visoka predstavnica Europske unije za vanjske poslove, izjavila je tokom vikenda kako “ne isključuje bilo šta” kada je riječ o mogućoj vojnoj prisutnosti EU-a u Ukrajini, ali je naglasila da odluka o tome pripada Kijevu.
Njemačka vlada do sada je bila oprezna prema planovima za slanje vojnika, no Nico Lange, bivši šef kabineta njemačkog Ministarstva odbrane, a sada analitičar pri CEPA think-tanku, smatra da Baerbockin stav ukazuje na spremnost Berlina da podrži međunarodne mirovne napore. “Diskutuje se o drugom koraku prije prvog,” rekao je Lange, dodajući da “Putin nema razloga da zaustavi rusku vojnu ofanzivu.”
Predstojeći prijevremeni izbori zakazani za 23. februar mogli bi značajno izmijeniti trenutni sastav njemačke vlade. Ankete javnog mijenja navode kako centristička i pro-ukrajinska Kršćanska demokratska unija (CDU) ima veliku prednost, prenosi Politico.
U međuvremenu, trenutni kancelar Olaf Scholz najavio je paket vojne pomoći Ukrajini u iznosu od 650 miliona eura tokom posjete Kijevu u ponedjeljak, čime je Njemačka nastavila pružati podršku ukrajinskim naporima u obrani od ruske agresije.