Saopštenje za javnost Ministarstva vanjskih poslova Azerbejdžana nakon razgovora u Abu Dabiju navodi da su se razgovori bavili aspektima agende normalizacije između dva južnokavkaska susjeda.
“Potvrđeno je da bilateralni pregovori predstavljaju najefikasniji format za rješavanje svih pitanja koja se tiču procesa normalizacije i na toj osnovi dogovoreno je da se nastavi takav dijalog usmjeren na rezultate”, navodi se u saopštenju.
Navodi se da su Alijev i Pašinjan primili k znanju napredak postignut u procesu razgraničenja, napominjući da su naložili svojim delegacijama da nastave praktičan rad na tom pitanju.
Također se navodi da su se obje strane složile da nastave pregovore i mjere izgradnje povjerenja, dodajući da su Alijev i Pašinjan zahvalili predsjedniku UAE šeiku Mohamedu bin Zajedu Al Nahjanu na toplom gostoprimstvu i organizaciji sastanka.
Identično saopštenje objavilo je i armensko Ministarstvo vanjskih poslova.
Azerbejdžanski diplomatski izvori rekli su da su se razgovori odvijali u “konstruktivnoj atmosferi” i da su sadržavali sveobuhvatnu razmjenu mišljenja o pitanjima kao što su razgraničenje, otvaranje i razvoj Zangezurskog koridora i potpisivanje mirovnog sporazuma.
Odnosi između dvije bivše sovjetske republike su napeti od 1991. godine, kada je armenska vojska okupirala Karabah – teritoriju međunarodno priznatu kao dio Azerbejdžana – i sedam susjednih regija.
Većinu teritorije oslobodio je Azerbejdžan tokom 44-dnevnog rata u jesen 2020. godine, koji je završen nakon mirovnog sporazuma postignutog uz posredovanje Rusije koji je otvorio vrata pregovorima o normalizaciji i demarkaciji.
U septembru 2023. godine, Azerbejdžan je uspostavio puni suverenitet u Karabahu nakon što su se separatističke snage u regiji predale.
Dana 13. marta, Baku i Erevan su izjavili da su postigli konsenzus o svih 17 članova mirovnog sporazuma, iako sporazum još nije potpisan.