Politika

Arnaut: "Dodik bi mogao dobiti još sankcija, Hrvatska ni u Daytonu nije tražila 'legitimno predstavljanje'"

Ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Damir Arnaut za "Slobodnu Bosnu" iznio je jasne i detaljne stavove o aktuelnoj politici prema BiH iz njemačke perspektive, te o ključnim izazovima na evropskom putu naše zemlje.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Dok evropski lideri odmjeravaju pristupe prema zapadnom Balkanu, iz Njemačke dolaze signali koji potvrđuju da ova zemlja ostaje jedan od najsnažnijih političkih partnera Bosne i Hercegovine.

Navodni non-paper koji posljednjih dana kruži regionalnim medijima, a za koji se tvrdi da dolazi iz njemačke političke sfere, prema riječima ambasadora BiH u Njemačkoj Damira Arnauta, ne predstavlja iznenađenje, već kontinuitet politike koja se temelji na jasnom razumijevanju situacije u BiH.

Očekuje se još sankcija za Dodika i ostale

Arnaut je za “Slobodnu Bosnu” iznio jasne i detaljne stavove o aktuelnoj politici prema BiH iz njemačke perspektive, te o ključnim izazovima na evropskom putu naše zemlje.

„Izuzetno sam zadovoljan smjerom, odlučnošću i konkretnošću njemačke politike prema Bosni i Hercegovini. Sve što se nalazi u dokumentu na koji se pozivate mi je već duže vremena poznato. To je rezultat izuzetno dobrog razumijevanja uzroka trenutnog stanja u Bosni i Hercegovini i potencijalnih posljedica po mir i stabilnost čitavog regiona ako se ne poduzmu konkretne mjere poput navedenih. To razumijevanje je, istovremeno, velikim dijelom uzrokovano ogromnim intenziviranjem djelovanja prema donosiocima odluka u Saveznoj Republici Njemačkoj u protekle dvije godine“, pojašnjava Arnaut za naš portal.

Naglašava da će Njemačka nastaviti djelovati u tom pravcu, ali i da sada postoji dodatni pritisak da druge zemlje članice Evropske unije uđu u pojedinačne sankcije, kako bi se zaobišla destruktivna politika Mađarske koja pokušava blokirati zajedničke sankcije na nivou EU.

Bezrezervna podrška produženju misije EUFOR-a

„Kada je u pitanju misija EUFOR-a, nedavna debata o produženju njemačkog učešća tokom prvog čitanja u Bundestagu jasno je pokazala da između vlasti i opozicije nema razlike po pitanju podrške BiH. CDU/CSU je jednako gorljivo zagovarao nastavak angažmana prošle godine dok su bili u opoziciji, kao i sada kada su na vlasti. Isto važi i za Zelenе, koji su promijenili poziciju sa vlasti u opoziciju, ali ostaju dosljedni, kao i za SPD koji je i dalje na vlasti. Odnos prema Bosni i Hercegovini je jedna od rijetkih tema na njemačkoj političkoj sceni oko koje mainstream stranke nisu podijeljene“, navodi Arnaut.

Međutim, istovremeno upozorava na značajne prepreke koje dolaze iznutra, posebno na blokade koje nameće HDZ:

„Kada je u pitanju napredak naše zemlje na evropskom putu, izuzetno je bitno stalno potencirati da je taj put sada zaključan ne samo zbog onih kojima je Njemačka već nametnula sankcije, već i od strane HDZ-a koji blokira imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti. To je doslovno blokada našeg evropskog puta, jer bi to imenovanje otkočilo niz procesa, uključujući okončanje sage oko glavnog pregovarača i brojne druge odluke za koje je nadležno isključivo Vijeće ministara BiH.“

Hrvati ni u Daytonu nisu tražili legitimno predstavljanje

Ambasador posebno ističe problem uslovljavanja napretka neustavnim zakonima:

„Uslovljavanje napretka na evropskom putu neustavnim zakonima koji za cilj imaju nametanje rješenja koja Republika Hrvatska, kao strana ugovornica, čak ni u Daytonu nije tražila – poput tzv. legitimnog predstavljanja – zapravo je pokazatelj želje da se takav napredak ni ne ostvari.“

Zaključno, Arnaut upozorava i na pasivnost unutar bh. diplomatije:

„Ako se u Ministarstvu vanjskih poslova BiH ne probudi svijest o ovom pitanju, bojim se da napretka o kojem govorite neće biti do kraja godine.“

Njemačka, kaže Arnaut za “Slobodnu Bosnu”, ostaje spremna da podrži BiH, ali bez unutrašnje spremnosti na ozbiljan iskorak, našoj zemlji prijete dalje blokade i stagnacija.