Ovaj sukob je na Bliskom istoku doveo do dramatičnog pomjeranja u regionalnoj ravnoteži moći.
Sve je počelo poslije iznenadnog upada militantne grupe Hamas iz Pojasa Gaze u Izrael 7. oktobra 2023, kada je ubijeno 1.200 ljudi, a 251 uzet za taoce, nakon čega je Izrael pokrenuo odmazdu.
U toj odmazdi, procjenjuje se da je ubijeno preko 45.000 Palestinaca ili prema proračunima koje je koristio autoritativni britanski medicinski časopis Lancett, taj broj prelazi 65.000 ubijenih ili umrlih od gladi i bolesti.
Gaza je razorena
Većina od 2,3 miliona stanovnika u palestinskoj enklavi je raseljeno, mnogi dijelovi Pojasa Gaze su totalno razoreni, a prisutna je velika velika nestašica hrane, goriva i lijekova.
Prema palestinskim podacima, izraelska vojska je od 7. oktobra 2023. godine bacila više od 100.000 tona eksploziva širom Pojasa Gaze, uništivši i oštetivši oko 88 posto infrastrukture i zgrada u palestinskoj enklavi.
Oko 194.000 stambenih jedinica djelimično je oštećeno, prema podacima koje je objavio vladin Ured za medije u Gazi.
U izraelskim napadima od 7. oktobra 2023. godine uništeno je 216 vladinih zgrada, 42 sportska objekta i 137 škola i univerziteta, dok je 357 škola i univerziteta djelimično oštećeno.Najmanje 34 bolnice su također oštećene i nisu u funkciji, dok su tokom izraelskih napada pogođene 162 zdravstvene ustanove.

Nisu pošteđene ni bogomolje. Uništene su 832 džamije, oštećeno je 158, a šteta je pričinjena i na tri crkve, izvještaji su vladinog Ureda za medije u Gazi.
U međuvremenu je Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg izraelskog ministra odbrane Joava Galanta, kao i vojnog lidera Hamasa Muhameda Deifa optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti zbog rata u Pojasu Gaze i napada u oktobru 2023.
Treba još napomenuti da je Izrael u utorak pokrenuo veliku vojnu operaciju u okupiranom gradu Dženin na Zapadnoj obali, poslije čega je palestinsko ministarstvo zdravlja saopštilo da je ubijeno najmanje šest ljudi, a ranjeno 35.
Ovim je Izrael nastavio vojne operacije na Bliskom Istoku na kojem po svemu sudeći još uvijek nema mira.
O primirju u Gazi, sukobu Izraela i Hamasa, vojnim i civilnim gubicima, opstanku vladavine Benjamina Netanyahua, razaranjima, budućnošću Bliskog Istoka i Palestinaca za Bosnainfo govorio je vojni komentator Antonio Prlenda.
“Oružani sukob u Gazi završio je nakon enormnih žrtvama palestinskog civilnog stanovništva, zbog kojih bi ovaj sukob, barem kod neutralnih kroničara, trebao zauzeti posebno mjesto u historiji. Palestinci su tu najveći gubitnici, ali je gubitnik i Izrael, jer će ovo predstavljati golemu mrlju na njegovu sliku kao razvijene zemlje demokratskog svijeta. Neselektivnom i prekomjernom upotrebom sile protiv Palestinaca, oružane snage Izraela, poznate kao jedna od najsposobnijih vojnih snaga na svijetu, sada će biti poznate i kao vojska koja je provodila genocid. Definicija genocida podrazumijeva, pored ostalog, i da se nekoj etničkoj grupi na određenom prostoru život učini nepodnošljivim, a upravo to se cijelo vrijeme sukoba događalo u Gazi, kazao je Prlenda koji je mišljenja da u ovom sukobu nema moralnih pobjednika, te je nastavio.
Hamas tvrdi da je pobijedio
“Naravno da dio odgovornosti snosi i Hamas, kako zbog činjenice da je sukob počeo užasnim terorističkim napadom na Izrael i otmicom nevinih civila za taoce, kao i zbog toga što je svoja ključna uporišta imao pod civilnim objektima, poput škola i bolnica. Kao takav, Hamas se mora smatrati terorističkom organizacijom. Moralnih pobjednika u ovom sukobu nema. Izrael je značajno smanjio mogućnost Hamasa da nastavi s raketiranjem izraelskih geradova, a dobitak mu je i što sada u potpunosti kontrolira Koridor Philadelphia na granici Gaze i Egipta. No ostaje na jasno kako će se sada rješavati status tog pograničnog prostora, rekao je Prlenda.
Hamas tvrdi da je pobijedio u prkos teškim gubicima i to je pokazao paradirajući svojim borcima na ulicama Gaze jer je ostvario cilj da preživi napad, Koliki su stvarni gubici Hamasa i kakva je budućnost ove organizacije?

“Kakva je to pobjeda kad je izginulo toliko nevinog Palestinskog naroda? Izrael je uspio ubiti velik broj Hamasovih zapovjednika te barem za neko vrijeme značajno umanjiti njegovu sposobnost za ponavljanje većih borbenih ili većih terorističkih operacija. Hamas jeste uspio opstati, iako cilj izraelskog premijera Benjamina Netanyahua jest bio konačno uništenje Hamasa. No zahvaljujući SAD-u, primirje je dogovoreno prije nego je izraelska vojska uspjela u toj nakani. Dosadašnjem američkom predsjedniku Joeu Bidenu žurilo se postići kakvo takvo primirje prije dolaska Donalda Trumpa na vlast, pa smo dobili to što smo dobili. Hamas jest uspio u toliko što je opstao i što ostaje i dalje politička opcija Palestincima. No o pobjedi se realno ne može govoriti”, kazao je Prlenda.
Kakvi su Izraelski gubici u ovom ratu (ljudstvo, tehnika) i je li uopšte moguće doći do pravih podataka?
“Podaci su različiti, i kreću se u rasponu od oko nekoliko stotina izgubljenih vojnika pa do ukupno brojke od oko 1.200 poginulih Izraelaca. Izrael je u zračnim udarima najčešće koristio višenamjenske borbene avione F-16 u svojoj lovačko-bombarderskoj dvosjedoj varijanti F-16I Sufa, a na tlu tenkove Merkava i različite verzije oklopnih transportera. Nema izvještaja da je bilo oborenih aviona, ali neki jesu stradali pri raketnim napadima na vojne aerodrome, kada je možda oštećen i neki od izraelskih supermodernih nevidljivih lovaca F-35. Većih gubitaka sigurno je bilo kod kopnenih snaga, ali ništa u tolikoj mjeri da to Izrael ne može lako nadomjestiti. Osim ljudskih života, Izrael je najveći gubitnik na moralnom planu, zbog deklarativne osude međunarodne zajednice, uslijed neselektivnog gađanja civila u tim vojnim operacijama u urbanim naseljima”, kazao je Prlenda.
Izraelska vlada i vojska mjesecima se međusobno optužuju za neuspjeh u eliminaciji Hamasa, hoće li možda ovo značiti kraj vladavine Benjamina Netanyahua?
Odgovornost Izraela
“Netanyahu je imao velikih problema na unutarnjem planu i prije ovog sukoba, a pogotovo je sporno kako je njegova vlada dopustila biti onako iznenađena pri Hamasovom terorističkom napadu s kojim je sve započelo. Pokušao je povratiti staru slavu time što će potpuno uništiti Hamas. No u tome nije uspio. Veliki je broj i nezadovoljnih porodica onih koji su oteti kao taoci… Ne bih podcijenio njegovu sposobnost političkog preživljavanja, no ipak bi bilo iznenađenje da i nakon ove pustolovine dugo ostane premijer. Posljednje vijesti govore da je izraelska vojska sada poduzela ofenzivna djelovanja na Zapadnu obalu. Vidimo, dakle, da Netanyahu ne odustaje od vojne opcije i da primirje u Gazi ne znači i mir na Bliskome istoku”, kazao je Prlenda.
Hoće li Izrael odgovarati za destrukciju Gaze i ubistva civila?

“Teško. U svijetu ne postoje jednaka pravila za sve, a židovski lobi jak je posvuda. Kad se sjetimo nakon rata na našim prostorima koliko je vojnih zapovjednika, ali i političkih dužnosnika odgovaralo zbog prekomjerne upotrebe vojne sile, onda bismo i izraelske vojne i političke vođe trebali vidjeti na međunarodnom sudu. Jer nikakav teroristički čin ne može opravdati ovolike civilne žrtve kakve smo vidjeli u Gazi. Naravno da bi se na tom sudu trebali naći i odgovorni na strani Hamasa“, kazao je Prlenda
Kakva je budućnost Gaze i palestinskog naroda, hoće li se ikada opraviti od ovakvih strašnih razaranja i žrtve i šta možemo očekivati u budućnosti?
“Sukob je samo zaleđen, ništa nije do kraja riješeno, i tako do prve sljedeće prilike, a na žalost, odmah je sad vidimo, u akcijama Izraelaca na Zapadnoj obali. Na Bliskom istoku dakle ništa novo. Uloga Irana nešto je oslabila, ali i to će se, po svoj prilici, relativno brzo vratiti na staro. Jer do promijene može doći jedino sporazumom koji bi podrazumijevao obostrano priznanje države Palestine i države Izrael, uz međunarodne vojne snage koje bi u određenom razdoblju garantirale mir i provedbu sporazuma. No, interesa i volje za tim nema dovoljno, prije svega tu mislim na SAD, kao najjaču silu svijeta, kod koje je izraelski lobi uvijek bio izuzetno jak”, zaključio je Prlenda.